Zagraniczne media wokół sporu o TK

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Sylwia Arlak

Zagraniczne media wokół sporu o TK

Sylwia Arlak

Sprawozdawcy zauważają, że rząd Beaty Szydło nie zamierza stosować się do orzeczenia TK, co może dodatkowo nadszarpnąć stosunki z Zachodem.

Sprawę wokół trybunału szeroko komentują niemieckie media. „Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z zasadą poprawnej legislacji wynikającą z konstytucji. Mimo to rząd Beaty Szydło postanowił ignorować orzeczenie” – piszą.

Komentatorzy Deutsche Welle zauważają, że spór wokół TK osłabi pozycję międzynarodową Polski w ważnym dla niej momencie. Przypominają, że obecność wojsk NATO w Europie Środkowej będzie głównym tematem lipcowego szczytu NATO w Warszawie.
W podobnym tonie wypowiadają się komentatorzy niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”: „Działania narodowych konserwatystów pokazują ogólny brak poszanowania dla prawa, państwowych instytucji i tych, którzy myślą inaczej. Głęboko ranią tym Polskę, uważając równocześnie, że odpowiadają za to inni”.

Rząd Szydło działa na szkodę państwa – piszą komentatorzy

Według relacjonującego z Warszawy Konrada Schullera rząd Szydło działa ze szkodą dla własnego kraju. Dodaje, że polski wymiar sprawiedliwości znalazł się w absurdalnej sytuacji. „Nie można np. rozstrzygnąć, czy TK w ogóle się zebrał (…) Nowelizacja ustawy o TK PiS została zaskarżona przez wiele instytucji – od Sądu Najwyższego począwszy, poprzez Rzecznika Praw Obywatelskich, a skończywszy na posłach opozycji” – pisze.

Za oceanem komentatorzy wydają się równie krytyczni wobec polskiego rządu. Amerykański dziennik „Wall Street Journal” zauważa, że „główny rozgrywający” konflikt w Polsce, prezes PiS, odrzuca zarzuty. Porównuje je do nacisków na Polskę wywieranych kiedyś przez ZSRR. Podkreśla, że działania trybunału nie mają podstaw prawnych i podważają system konstytucyjny w Polsce.

Dziennik przytacza też słowa rzecznika Departamentu Stanu Johna Kirby’ego: „USA są głęboko zaniepokojone kryzysem w Polsce. Mamy nadzieję, że rozwiązanie obecnego sporu zgodne z Konstytucją RP zostanie znalezione”.

Autor: Sylwia Arlak

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.