Zagrożenie powodziowe: Kryzysowy patrol pomoże?

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Zagrożenie powodziowe: Kryzysowy patrol pomoże?

Patryk Drabek

Zagrożenie powodziami w naszym regionie jest realne. Ogólnopolska kampania ma przygotować gminy m.in. na taką ewentualność.

W całym kraju ruszyła kampania edukacyjna „Gmina gotowa na wszystko”. W ramach kampanii wszystkie zainteresowane gminy mogą liczyć na bezpłatne porady dotyczące nowatorskich rozwiązań antykryzysowych.
Specjalny patrol odwiedził już pierwsze miejscowości, ale pomysłodawcy akcji czekają również na zgłoszenia z województwa śląskiego.

To o tyle istotne, że anomalie pogodowe coraz częściej nawiedzają nasz region. Zimą - oblodzenia i szadź, powodujące zwarcia linii energetycznych i tym samym brak prądu w wielu miejscowościach. W okolicach czerwca prawdopodobne są gradobicia, a jeśli chodzi o wichury czy powodzie, to nie znamy dnia ani godziny.

W naszym województwie z powodziami mamy do czynienia głównie na wiosnę i w lecie. Przypomnijmy, że w 2010 roku „wielkiej wody” doświadczyły osoby mieszkające m.in. w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, gliwickim i częstochowskim, a także w Tarnowskich Górach i Siemianowicach Śląskich. Z zagrożonych wodą terenów i posesji ewakuowano wówczas 1390 osób.

Z kolei w 2013 roku, w związku z intensywnymi opadami deszczu i powodziami, wielomilionowe straty odnotowano m.in. na terenie gmin Irządze, Żarnowiec, Szczekociny i Kroczyce w powiecie zawierciańskim. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przygotował nawet specjalne mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego.

W tej chwili, jeśli chodzi o obszary zagrożone powodzią, to w naszym regionie chodzi między innymi o okolice Częstochowy, Koniecpola, Raciborza, Goczałkowic-Zdroju, Bierunia i Mysłowic oraz część powiatu będzińskiego. - W ostatnich latach ryzyko powodziowe zmniejszyło się na terenie całego kraju. Wpłynęły na to remonty infrastruktury oraz inwestycje. Wygląda to teraz lepiej, ale jeszcze nie tak, jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli - podkreśla Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Dodaje, że opracowano specjalne plany działań, które mają minimalizować zagrożenia powodziowe i są one obecnie opiniowane w Ministerstwie Środowiska.

Teraz, niezależnie od tego, po Polsce jeździ „Kryzysowy Patrol”, który składa się z ekspertów firmy Layher. Członkowie zespołu bezpłatnie podpowiadają przedstawicielom poszczególnych gmin, jakie innowacyjne rozwiązania (np. tymczasowe dachy lub kładki dla pieszych) mogą być wykorzystane w miejscowości. Podczas wizyty przeprowadzana jest wizja lokalna, która pozwala opracować dokumentację techniczną rekomendowanych rozwiązań antykryzysowych.

- Najważniejsze w sytuacji kryzysowej jest szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji. Jest to jednak możliwe jedynie w przypadku, gdy jesteśmy na nią przygotowani i mamy zawczasu opracowany szczegółowy plan działania. Dlatego też będąc partnerem merytorycznym kampanii pragniemy pomóc gminom w uzyskaniu profesjonalnej porady, a następnie w opracowaniu dokumentów pozwalających podjąć natychmiastowe działania w momencie kryzysu - tłumaczy Grzegorz Dziewulski, prezes Layher Sp. z o. o.

Gminy, które zgłoszą się do projektu (trzeba napisać maila na adres: gmina@layher.pl z dopiskiem „Gmina gotowa na wszystko”) wezmą udział w konkursie i powalczą o tytuł „Gminy gotowej na wszystko”.


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

ZOBACZ TAKŻE

Patryk Drabek

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

nbv

Panie "dziennikarzu", a skąd Pan ma takie informacje, że w Siemianowicach Śląskich w 2010 roku ewakuowano ludność ???

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.