Jakub Pikulik

Zainwestuje u nas dziewięć firm

Thomas Busskamp z firmy EuroComfort Fot. Jakub Pikulik Thomas Busskamp z firmy EuroComfort chwali sobie sposób, w jaki w strefie ekonomicznej podchodzą do inwestorów
Jakub Pikulik

Firmy zainwestują w Lubuskiem ponad 216 mln zł. Powstanie w nich też 176 miejsc pracy.

W 2016 roku Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w sumie 11 zezwoleń na inwestycje na swoich terenach. Dziewięć z tych zezwoleń dotyczy lubuskiego. Przypomnijmy, tereny strefowe rozciągają się też na województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie.

Aż 7 z 11 zezwoleń na działalność na terenach K-S SSE dotyczy terenów w Zielonej Górze

Zielona Góra wiedzie prym

Aż siedem z dziewięciu lubuskich zezwoleń dotyczą terenów w Zielonej Górze. W tym roku zezwolenia dostały firmy: Radom, Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej, Brin-kmann Manufaktur, Styro-pmin, IDEAL Automotive Zielona Gora, Ekoenergetyka - Polska oraz Hut Technika Środowiska. Po jednym zezwoleniu wydano w Gorzowie Wlkp. (otrzymała je firma Faurecia) oraz w Kostrzynie nad Odrą (zezwolenie powędrowało do firmy SDE sp. z o.o.). Łącznie firmy deklarują, że zainwestują w Lubus-kiem ponad 216 mln zł, powstanie też co najmniej 176 nowych miejsc pracy.

Thomas Busskamp z firmy EuroComfort
Jakub Pikulik Thomas Busskamp z firmy EuroComfort chwali sobie sposób, w jaki w strefie ekonomicznej podchodzą do inwestorów

Decydują się na rozbudowę

Niektóre firmy, jak na przykład Faurecia w Gorzowie, nie budują nowych zakładów, ale decydują się na rozbudowę już istniejących. Podobną tendencję widać w innych miastach. W Kostrzynie nad Odrą w poprzednich latach rozbudowywały się m.in. firmy ICT Poland, Olsa czy Teleskop. - Jeśli prowadzący w naszym mieście działalność inwestor decyduje się na rozbudowę zakładu, to nas to bardzo cieszy. To taki bardzo czytelny znak, informacja, która idzie w świat i świadczy o tym, że biznesowi jest u nas po prostu dobrze - mówi przy każdej okazji Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

Dlaczego inwestorzy decydują się na lokowanie swojego kapitału akurat na terenach strefy przemysłowej? - Cenimy sobie podejście do inwestora i chęć pomocy praktycznie w każdej sprawie - mówił w kwietniu tego roku Thomas Busskamp z firmy Euro-Comfort Group. To właśnie ta firma zdecydowała się na wybudowanie w Kos-trzynie nowej siedziby firmy Brinkhaus. Firma działa w Kostrzynie od lat, ale do tej pory wciąż w wynajmowanej hali. Inwestycja jest na ukończeniu, po otwarciu nowego zakładu pracę znajdzie tu około 200 osób, utworzonych zostanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją pościeli.

W miejscowościach takich jak Kostrzyn ze znalezieniem pracy nie ma problemu.

Narzekają na zarobki

Ale są tacy, którzy narzekają na wysokość wynagrodzeń. - W porównaniu z Niemcami zarabiamy śmiesznie mało. Z tym trzeba coś zrobić, bo zacznie brakować rąk do pracy. Ludzie nie chcą pracować za najniższą krajową, a często właśnie takie stawki się im oferuje. Do tego dochodzi konkurencja ze strony Ukraińców. Nie jest tajemnicą, że zgadzają się pracować za jeszcze niższe stawki - mówi Robert, pracownik jednego z największych kostrzyńskich zakładów produkcyjnych.

Jakub Pikulik

Dziennikarzem "Gazety Lubuskiej" jestem od 2008 r. Niemal od początku moja praca w GL związana jest z działem internetowym. To obecnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dziedzina pracy dziennikarza. Zajmuję się sprawami całego regionu. Poruszam tematy społeczne, ekonomiczne i inne. Często przygotowuję materiały kryminalne, informacje dotyczące wypadków i głośnych akcji lubuskiej policji. Zajmuję się również sprawami dotyczącymi Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.


A prywatnie? Mieszkam w podgorzowskiej Kłodawie. Interesuję się historią regionu. Uwielbiam górskie wycieczki piesze i rowerowe. Od kilku lat pasjonuję się też strzelectwem sportowym. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.