Zakazane drożdżówki powrócą do szkół

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Agata Wójcik

Zakazane drożdżówki powrócą do szkół

Agata Wójcik

Ministerstwo Zdrowia łagodzi tzw. rozporządzenie sklepikowe. Przepisy mają wejść w życie 1 września. Sklepikarze są zadowoleni.

W końcu będę mógł odetchnąć. Uczniowie przestali tu zaglądać. Gdyby nic się nie zmieniło, pod koniec czerwca zamknąłbym interes – mówi jeden ze sklepikarzy. Imienia i nazwiska podawać nie chce, bo od czasu, gdy zmieniła się władza w Ministerstwie Zdrowia, przestał przestrzegać przepisów. Kontroli sanepidu nie miał, więc obyło się bez kary.

Zadowoleni są i inni sprzedawcy

Jak mówią, przez rozporządzenie wprowadzone 1 września 2015 r. ich obroty spadły nawet czterokrotnie. Sklepikarze narzekali, bo w hurtowniach brakowało produktów spełniających restrykcyjne wymagania dotyczących m.in. zawartości cukru. Na półkach zaczęły królować wafle ryżowe i chrupki kukurydziane, a uczniowie i tak kupowali to, co im smakowało, w drodze do szkoły, ale także wychodząc z budynku szkoły.

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia jest mniej szczegółowy niż poprzedni.

Dopuszcza on do sprzedaży m.in. kanapki, sałatki, bezcukrowe gumy do żucia oraz pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, czyli drożdżówki, które stały się symbolem wprowadzonego przez poprzednie władze ministerstwa rozporządzenia. Zostały bowiem zakazane.

Różnica jest także taka, że nowe przepisy nie określają chociażby, z jakiego pieczywa mają być przygotowane kanapki. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września. Chipsów i słodkich gazowanych napojów w dalszym ciągu nie będzie w sklepikach.

Nadzieja na zmianę rozporządzenia pojawiła się w lutym, kiedy Anna Zalewska, minister edukacji, skrytykowała obowiązujące przepisy i zapowiedziała od nich odwrót. – Pod hasłem zdrowej żywności doprowadziliśmy do absolutnej katastrofy żywieniowej w szkołach i przedszkolach oraz do likwidacji małych i średnich przedsiębiorstw – mówiła wówczas Zalewska. Dodała także, że zarekomendowała ministrowi zdrowia zawieszenie rozporządzenia aż do czasu opracowania nowego.

Zawieszenia jednak nie było

Przepisy ciągle obowiązują, ale w szkołach, które odwiedziliśmy, wyglądało tak, jakby ich nie było.

Agata Wójcik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.