Damian Witek

Zamęt wokół baz NATO w Polsce

Damian Witek

Pentagon zapowiedział, że budowa baz sojuszu w naszym kraju nie jest konieczna.

W trakcie odbywającej się w Bratysławie konferencji Globsec padły dość niespodziewane deklaracje. Jak dowiedział się portal Euobserver, dotyczyły one niejednokrotnie już obiecywanych baz NATO w Polsce. Przedstawiciele niemieccy i amerykańscy wykrętnie mówili o ich budowie, zaznaczając, że niekoniecznie muszą one powstać w Polsce.

- NATO nie mówi o tworzeniu baz. Popieramy zwiększoną obecność, ale możemy obejść się bez baz – powiedział James Townsend z Departamentu Obrony USA. Podobnej wypowiedzi udzieliła także Ursula von der Leyen, szefowa niemieckiego ministerstwa obrony. – To nie kwestia stałych baz, ale mądrego ruchu – zaznaczyła.

Od dłuższego czasu polską opinię publiczną rozgrzewał temat budowy w naszym kraju baz sojuszu północnoatlantyckiego. Z aprobatą o tym wypowiadali się prezydent Andrzej Duda i Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Argumentowali to tym, że lokalizacja baz NATO w Polsce zwiększy nasze bezpieczeństwo i odstraszy potencjalnych wrogów.
To Polska, a nie Niemcy, miała stanowić najdalej na Wschód wysuniętą stację NATO. Dlatego zapowiedzi z konferencji w Bratysławie wydają się zdumiewające.

W miniony wtorek minister Antoni Macierewicz poruszył kwestię baz sojuszu w rozmowach z sekretarzem generalnym sojuszu oraz dowódcą sił NATO w Europie. Do spotkania doszło w Brukseli. - Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i dowódca sił sojuszniczych w Europie gen. Philip M. Breedlove w większości podzielają polski punkt widzenia, jeśli chodzi o obecność sił NATO na wschodniej flance – zapewnił na konferencji prasowej szef resortu obrony. Dodał także, że postulaty lokalizacji baz w naszym kraju są jak najbardziej realne.

- Szkoda, że nie możemy liczyć na coś bardziej trwałego niż pojedyncze jednostki wojskowe – skomentował dla Agencji Informacyjnej Polska Press Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON. Dodał, że NATO obecnie nie buduje stałych baz wojskowych.

8 i 9 lipca tego roku odbędzie się szczyt sojuszu w Warszawie. To właśnie w tych dniach ostatecznie rozstrzygną się losy baz w Polsce.

Autor: Damian Witek

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.