Renata Hryniewicz

Zamiast Izby Celnej w Rzepinie będzie delegatura

Budynek Izby Celnej to najnowocześniejsza budowla warta 60 mln zł Fot. Izba Celna Rzepin Budynek Izby Celnej to najnowocześniejsza budowla warta 60 mln zł
Renata Hryniewicz

Izba Celna w Rzepinie to budowla warta 60 mln zł, jest tu 300 wyspecjalizowanych pracowników. Jakie będą jej losy po likwidacji izb celnych?

1 marca wejdzie w życie Krajowa Administracja Skarbowa. Przestaną istnieć urzędy kontroli skarbowej i izby celne, w miejsce których powstaną urzędy celno-skarbowe. Ich siedziby będą w miastach, w których aktualnie znajdują się siedziby izb celnych. Ale będzie wyjątek. Dotyczy on Izby Celnej w Rzepinie. Jako jedyna w kraju nie zostanie ona zlokalizowana w swoim miejscu, bo Rzepin nie jest miastem wojewódzkim. Siedziba powstanie w Gorzowie, a Rzepin będzie miał delegaturę.

Budynek Izby Celnej w Rzepinie to wielka, nowoczesna budowla, warta 60 mln zł, zatrudnionych jest tu 300 wyspecjalizowanych pracowników z wieloletnim doświadczeniem. Związki zawodowe celników uważają, że decyzja o utworzeniu Urzędu Celno -Skarbowego w Gorzowie nie jest racjonalna. - Nie chcemy doszukiwać się drugiego dna, ale być może jakieś jest. Jedyną lokalizacją z punktu ekonomicznego i pragmatycznego jest Rzepin. Zadania, które mają przejąć urzędy celno-skarbowe, wykonuje tylko Rzepin, tutaj są specjaliści, którzy doskonale znają te zagadnienia. Dlaczego nie liczy się infrastruktura i bliskość granicy? To marnotrawienie środków finansowych i zasobów ludzkich. Co więc leży u podstaw? W programie PiS jest polska powiatowa, więc jak to się ma do planów? Co to za argument, że Rzepin nie był województwem? - pyta Jacek Staniszewski, przewodniczący Związku Zawodowego Służby Celnej w Rzepinie.

Barbara Jabłońska, dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze, zapewnia, że pracownicy Izby Celnej i Urzędu Kontroli Skarbowej nie powinni mieć obaw o zatrudnienie w nowych strukturach. - Reforma zakłada połączenie wszystkich trzech instytucji. W obecnych budynkach Izby Celnej w Rzepinie ma powstać Delegatura Urzędu Celno-Skarbowego. Aktualnie trwają prace w zespołach złożonych z członków każdej z instytucji, które mają wypracować zakres działania również delegatury w Rzepinie. Chcemy zachować specjalistów, a nie się ich pozbywać. Nie ma powodów do niepokojów, nie będzie zwolnień, tylko co najwyżej przekwalifikowanie. Aktualnie funkcjonariusze zatrudnieni w Rzepinie świadczą pracę w różnych lokalizacjach. Z 300 osób zatrudnionych około 60 nabywa prawa emerytalne, pozostałe zostaną „zagospodarowane” w nowych strukturach - tłumaczy dyrektor Jabłońska. - Jeśli chodzi natomiast o lokalizację przyszłych jednostek Krajowej Administracji Skarbowej w województwie, ma ona ułatwić przedsiębiorcom możliwość bieżącego kontaktu w trakcie prowadzonych kontroli i procedur celnych. Stąd założeniem było ulokowanie Lubuskiego Urzędu Celno--Skarbowego w Gorzowie, który jest jednym z dwóch miast o największym potencjale gospodarczo-społecznym w województwie lubuskim.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.