Leszek Kalinowski

Zamiast policji - młodzież. Radny ma pomysł na internat lub bursę

Marta Adamek z Zielonej Góry uważa, że to dobry pomysł, by przy ul. Strzeleckiej mogli zamieszkać uczniowie. Byłoby wygodnie nie tylko licealistom z Fot. Mariusz Kapała Marta Adamek z Zielonej Góry uważa, że to dobry pomysł, by przy ul. Strzeleckiej mogli zamieszkać uczniowie. Byłoby wygodnie nie tylko licealistom z Trójki. Jest tu przystanek, blisko co centrum miasta
Leszek Kalinowski

Dziś budynkiem przy ulicy Strzeleckiej zarządza wojewódzka komenda policji. Czy mogłoby miasto? To ucieszyłoby uczniów.

Radny Jacek Budziński na dwóch ko¬lejnych sesjach poruszał temat powstania w naszym mieście miejsc noclegowych dla młodzieży. Jego zdaniem, wkrótce będą potrzebne w Zielonej Górze dodatkowe miejsca w internatach. Dlatego podczas obrad pokazał zdjęcie obiektu przy ul. Strzeleckiej. Budynek ten należy do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Kilkanaście lat temu prowadzono w nim kursy języków obcych dla policjantów. Pod tym kątem obiekt został wyremontowany.

- Obecnie niewiele tam się dzieje. Pora, aby władze Zielonej Góry rozpoczęły starania o przejęcie tego budynku i przekształcenie go na internat - uważa Jacek Budziński. - W bezpośrednim sąsiedztwie jest III LO, sale gimnastyczne, przystanki MZK, parkingi i w ciągu roku wybudowana zostanie stołówka. Na dziś uważam, że nie ma lepszej lokalizacji dla nowego internatu.

Radny otrzymał odpowiedź, że już wcześniej miasto prowadziło rozmowy z policją. Ale nie przyniosły one żadnego rezultatu. Jednak Budziński uważa, że teraz można by wznowić rozmowy i postarać się pozyskać obiekt. I ewentualnie sali gimnastycznej, która tam też się znajduje.

Miasto uważa sprawę za otwartą

- Gdyby udało się pozyskać budynek, zorganizowalibyśmy w nim nie internat, lecz bursę, w której zamieszkaliby uczniowie wszystkich zielonogórskich szkół ponadgimnazjalnych - mówi wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - O takiej właśnie placówce myślimy.

Dziś oprócz bursy przy ulicy Botanicznej 60, w mieście jest jeszcze internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ul. Wyspiańskiego 25.

- Im lepsze warunki młodzieży stworzymy, tym więcej ściągniemy jej do miasta z całego regionu - uważa Tadeusz Nowarczyk, emerytowany nauczyciel. - Pomysł z bursą przy Strzeleckiej jest bardzo dobry. Chociaż nie bardzo wierzę, by policja oddała obiekt, choć sama go nie wykorzystuje. Przecież miasto przez lata starało się od komendy wojewódzkiej pozyskać salę gimnastyczną, wyremontować ją, by służyła uczniom III LO. Nic z tego nie wyszło. Sala jest nowa, wybudowana z budżetu obywatelskiego.

Większość uczniów III LO to osoby dojeżdżające, więc bursa na pewno by się przydała. Podobnie jak i stołówka, która jest obecnie budowana.

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Marcin Maludy wyjaśnia, że lubuska policja nie otrzymała żadnego oficjalnego stanowiska ze strony rady miejskiej w Zielonej Górze odnośnie przedmiotowego budynku.

- Warto jednak przy tym zagadnieniu zaznaczyć, że nie jesteśmy zainteresowani chęcią wyzbycia się nieruchomości przy ul. Strzeleckiej 22 - podkreśla M. Maludy. - Jest to budynek wykorzystywany przez policjantów także z północnej części województwa. Bardzo możliwe są raczej dalsze inwestycje modernizujące wspomniany obiekt, niż plany związane z jego przekazaniem.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.