Zamiast użytkowników wieczystych będą właściciele

Czytaj dalej
Zbigniew Borek, (jm) (wak) (ak) (jp) (gk) (mb) (kk) (eg) (rh)

Zamiast użytkowników wieczystych będą właściciele

Zbigniew Borek, (jm) (wak) (ak) (jp) (gk) (mb) (kk) (eg) (rh)

Wystarczy zaświadczenie, a sąd skreśli „użytkowanie wieczyste” i zastąpi „własnością”

– Teraz niby grunt jest nasz, ale tak naprawdę nie mamy do niego prawa własności. Z chęcią bym go wykupiła na własność, żeby go potem przepisać dzieciom – mówi Ewa Guzik, mieszkanka Kunic koło Słubic. Waldemar Kuzio z pobliskiej Gó-rzycy dodaje, że choć na razie w sferze projektu, to już widać, że pomysł rządu PiS jest dobry. Andrzej Łusiewicz, emeryt z Nowej Soli, podkreśla, że własność daje człowiekowi „większą stabilność”. Irena Płocienniczak, mieszkanka Żar: Dzięki pełnemu prawu do gruntu pod budynkiem mieszkańcy mogą się w nim czuć po prostu pewniej.

– To świetny pomysł – ocenia Alicja Kryniecka, ekspedientka ze Świebodzina. – W rodzinie mieliśmy do czynienia z próbą przekształcenia użytkowania wieczystego we własność i mogę powiedzieć jasno: dziś to jest bardzo zawiła i skomplikowana procedura. Uważam, że wszelkie zmiany usprawniające i ułatwiające jakiekolwiek procedury są bardzo dobre.

Spadek komuny

Użytkowanie wieczyste obowiązuje w polskich przepisach od 1961 r. Wzorzec zawędrował do PRL oczywiście zza wschodniej granicy. Do 1989 r. użytkowanie wieczyste było praktycznie jedyną możliwością nabycia gruntów państwowych w miastach. – Osobom z zachodu Europy trudno w ogóle wytłumaczyć, co to jest użytkowanie wieczyste. To pojęcie nieprze-tłumaczalne na język angielski – mówi Artur Radziński, który przed objęciem funkcji wiceprezydenta Gorzowa prowadził biuro nieruchomości.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej oraz z wydaniu PLUS.

Zbigniew Borek, (jm) (wak) (ak) (jp) (gk) (mb) (kk) (eg) (rh)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.