Zamiast Waszkiewicza będzie ulica Gorzowska?

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc

Zamiast Waszkiewicza będzie ulica Gorzowska?

Aleksandra Gajewska-Ruc

Według ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców, nazwy dwóch głównych ulic miasta powinny brzmieć „po sąsiedzku”.

Ustawa dekomunizacyjna, w myśl której już we wrześniu z mapy miasta mają zniknąć nazwy nawiązujące do poprzedniego ustroju od początku budzi kontrowersje wśród mieszkańców. - Te nazwy wcale nie kojarzą nam się źle, wszyscy są do nich przyzwyczajeni, a zmiana będzie tylko kłopotem, przede wszystkim dla przedsiębiorców. Oprócz dokumentów, wymiany będą wymagać wszelkie materiały reklamowe - mówi międzyrzeczanka Aleksandra Banak. Podobnie jak inni mieszkańcy, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przysłowiowa klamka zapadła w stolicy i ulice trzeba będzie przemianować.

Głos ankietowanych

W Międzyrzeczu do zmiany kwalifikują się cztery ulice, w tym dwie tworzące główną arterię przecinającą miasto z północy na południe: Waszkiewicza i Świerczewskiego.

Jakie nazwy powinny pojawić się na nowych tabliczkach? Władze gminy postanowiły zapytać o zdanie mieszkańców. Przez blisko miesiąc mieli oni możliwość oddania głosu w ankiecie. Każdy mógł wybrać jedną z kilku propozycji dla wszystkich czterech ulic. - Zdecydowana większość ankiet wpłynęła do nas drogą elektroniczną. Głosować można było również tradycyjnie, wrzucając kartę do urny ustawionej w ratuszu - mówi asystent burmistrza Rafał Bączkowski.

Na ulicach spotkać było też można uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, którzy przeprowadzali sondę wśród mieszkańców. Zebrane przez nich głosy zostały zestawione z wynikami głosowania. Po ich podsumowaniu okazało się, że według większości ankietowanych dotychczasowa ul. Waszkiewicza powinna zostać Gorzowską (tak twierdzi 458 osób). Minimalnie mniejszą liczbę głosów (454) uzyskał Kazimierz Wielki. Trzecia propozycja to Skwierzyńska, a czwarta Lubuska.

Świerczewskiego natomiast według większości przemianować trzeba na Świebodzińską. Kolejne propozycje to Zielonogórska, Królewska, Mieszka I i Józefa Piłsudskiego.

Zawadzki zawadza?

W ankiecie ujęte zostały również propozycje nazw dla ulic byłego już osiedla Czterdziestolecia. Marcelego Nowotkę według wyników zastąpić powinien Zdzisław Jarmużek (drugą propozycją jest Stanisław Szwedkowicz).

Wśród trzech wyszczególnionych w ankiecie nazw dla ul. Aleksandra Zawadzkiego (Stefana Cyraniaka, Inwalidów Wojennych RP i Henryka Dobrowolskiego) nie ma jednak nazwy, za którą opowiadają się mieszkańcy tej ulicy. - Chcemy, by Aleksandra Zawadzkiego, komunistę, zastąpił Tadeusz Zawadzki, który bohatersko walczył o wolność - mówią zgodnie właściciele domków jednorodzinnych.

Ankieta sprawy nie przesądza, bo ma być tylko doradczym głosem dla rady miejskiej, która podejmie ostateczną decyzję. Jak zapewniają radni, wezmą pod uwagę również petycję złożoną w magistracie przez mieszkańców ul. Zawadzkiego.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.