OPR. WG

Zanim odpowiesz na ofertę pracy, przeczytaj ją dokładnie

Zanim odpowiesz na ofertę pracy, przeczytaj ją dokładnie Fot. Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf
OPR. WG

Oferty pracy powinny być napisane przejrzyście i dokładnie opisywać zakres naszych obowiązków oraz wymagania. Zobacz, na co należy uważać.

Wzmożoną czujność powinniśmy zachować w przypadku, gdy oferta pracy na konkretne stanowisko jest opublikowana przez dłuższy czas lub ponownie publikowana.

Podejrzana jest również sytuacja, w której oferta pracy nie zawiera nazwy firmy. Wówczas zaczynamy się zastanawiać, czy organizacja nie ma czegoś do ukrycia.

Zanim odpowiesz na ofertę pracy, przeczytaj ją dokładnie
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Niedobrze, jeśli w ofercie pracy wymagania dotyczące kandydata są opisane zbyt ogólnie. Może to oznaczać, że firma planuje zatrudnić kilka osób na to samo stanowisko jednocześnie, żeby ostatecznie dokonać wyboru po okresie próbnym.
Gdy oferta pracy wzbudza wątpliwości, warto sprawdzić stronę internetową firmy, do której aplikujemy i zapoznać się z informacjami tam dostępnymi. Naszą czujność powinien wzbudzić m.in. archiwalny wygląd strony lub brak kompletnych informacji o spółce, pracownikach, zarządzie itp. Brak danych teleadresowych oraz numeru telefonu również sugeruje, że coś jest nie w porządku. Tak jest także wtedy, gdy na stronie opublikowany został jedynie formularz do pozostawienia danych. Podejrzana jest również sytuacja, w której dla wszystkich kandydatów - niezależnie od oferowanego stanowiska - przeznaczone jest jedno zadanie rekrutacyjne.

Spotkanie rekrutacyjne

Idealną szansą na sprawdzenie potencjalnego pracodawcy jest spotkanie rekrutacyjne, podczas którego możemy zadawać pytania i na podstawie zgromadzonych odpowiedzi zdecydować, czy firma spełnia nasze oczekiwania i czy chcemy związać się z nią na dłużej. Jeśli otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę z rekruterem, bądźmy czujni, gdy:

Po spotkaniu rekrutacyjnym oczekujemy odpowiedzi zwrotnej. Firmy, którym zależy na zatrudnieniu pracownika, odpowiedzi nadsyłają w wyznaczonym terminie. Migające czerwone światła powinny zapalić się, gdy procedura powiadamiania o zatrudnieniu trwa „wiecznie” lub jesteśmy zbywani lakonicznymi prośbami o cierpliwe oczekiwanie.

Negocjacje warunków

Gdy udało nam się przejść pozytywnie rozmowę rekrutacyjną, nadchodzi moment negocjowania warunków umowy oraz wysokości pensji. Oferta musi zostać przedstawiona na piśmie i zawierać: nazwę stanowiska, zakres obowiązków oraz kwotę wynagrodzenia. Zwróćmy uwagę na sytuację, gdy:

OPR. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.