Zanim wykupisz polisę zdrowotną

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kaśka Borek

Zanim wykupisz polisę zdrowotną

Kaśka Borek

Coraz chętniej kupujemy polisy, które zapewniają nam dostęp do opieki medycznej poza NFZ

Ze statystyk wynika: rośnie liczba osób, które mają prywatne ubezpieczenie zdrowotne. I są to zarówno polisy oferowane przez pracodawców (grupowe), jak i te opłacane z własnej kieszeni (indywidualne). A ponieważ szybki dostęp do specjalistów w ramach państwowej służby zdrowia wciąż graniczy z cudem, coraz więcej osób pyta o możliwość zapewnienia sobie dostępu do lekarza w ramach właśnie prywatnego ubezpieczenia. Ciągle jest to jednak u nas usługa stosunkowo nowa i mało znana, dlatego nie mamy doświadczenia, jak wybierać spośród dostępnych ofert, by rzeczywiście w razie potrzeby móc szybciej zadbać o zdrowie.

Jak nie popełnić błędu i nie wydać pieniędzy na marne? Wyjaśniamy.

Na to przede wszystkim zwróć uwagę

Życie pokazuje, że polisę zdrowotną wykupujemy przede wszystkim dlatego, żeby jak najszybciej dostać się do specjalisty. – Wybierając ubezpieczenie, powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę na liczbę oraz na spis placówek, w których otrzymamy pomoc, oraz na listę dostępnych specjalności. Bardzo ważny jest też zakres badań, które można wykonać w ramach polisy – podpowiada Małgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych w firmie Saltus Ubezpieczenia.

Sprawdź, gdzie uzyskasz pomoc

Przed zakupem programu opieki zdrowotnej warto sprawdzić zakres terytorialny placówek, z których będziemy mogli skorzystać. Ale dlaczego jest to istotne dla wielu osób?

A dlatego, że jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe ma nawiązaną współpracę z wieloma różnymi sieciami, jest w stanie zaoferować dostęp do bardzo dużej liczby placówek na terenie całego kraju. To informacja szczególnie ważna w przypadku osób mieszkających poza dużymi miastami – w miejscowościach, gdzie jest mało przychodni i gabinetów lekarskich. Dla nich dobra rada brzmi: sprawdźcie zasięg terytorialny oferty w pobliżu waszego miejsca zamieszkania.

Na to samo powinny zwrócić uwagę również osoby, które często podróżują po Polsce, są zmuszone do korzystania z opieki medycznej w różnych miejscach kraju. One muszą zadbać o to, aby mieć zapewniony taki sam poziom ochrony, niezależnie od miejsca, w którym przebywają.

Z pomocy których lekarzy możesz skorzystać

Równie ważnym elementem, na który opłaca się zwrócić szczególną uwagę, jest zakres świadczonych usług. To znaczy rodzaj specjalistów, z których porady można skorzystać.

Dostępne na rynku pakiety różnią się między sobą zazwyczaj liczbą dostępnych specjalności. Ich lista wydłuża się wraz ze wzrostem wartości pakietu. Jest też inna możliwość – niezależnie od tego, który pakiet wybierzemy, otrzymujemy dostęp do tych samych świadczeń. Różnice widoczne są za to w liczbie wizyt, z których możemy skorzystać w ciągu roku.

Uwaga! Nie dajmy się jednak wpędzić w pułapkę myślenia, że jedynym wyznacznikiem atrakcyjności prywatnych świadczeń medycznych jest szeroka lista specjalistów, z których konsultacji możemy skorzystać. Weźmy to na zdrowy rozum: przecież nawet najlepszy fachowiec zwykle nie postawi trafnej diagnozy bez wykonania odpowiednich badań. W związku z tym przed podjęciem decyzji o wyborze pakietu warto wnikliwie sprawdzić również zakres oferowanych w jego ramach badań diagnostycznych.

Jakie badania możesz wykonać

Skoro konsultacje specjalistyczne wymagają wykonania badań, to przed wykupieniem ubezpieczenia zdrowotnego musimy zadbać również o to, by polisa, którą posiadamy, oferowała możliwość wykonania odpowiedniego zakresu badań.

Zwróćmy na to uwagę, bo jeśli zaniedbamy ten punkt, to może się okazać, że nasze ubezpieczenie nie obejmuje konkretnego badania, które zleci specjalista.

Zapamiętaj: wykaz badań jest równie ważny jak lista specjalizacji lekarskich.

Ten punkt coraz częściej wpływa na konstrukcję polis medycznych. Są polisy, w ramach których nawet zaawansowane badania diagnostyczne dostępne są już w podstawowych oferowanych wariantach ubezpieczenia.

WAŻNE INFORMACJE

Można kupić polisę na ostatnią chwilę?
Tak. Dopuszczalna jest możliwość zakupu ubezpieczenia zdrowotnego dopiero w momencie, gdy zdrowie zaczyna szwankować, gdy musimy szybko skorzystać z pomocy lekarza, a w ramach NFZ będziemy przyjęci najwcześniej za kilka miesięcy. Jeśli wolimy dmuchać na zimne i składka nie jest zbytnim obciążeniem budżetu, opłaca się wcześniej pomyśleć o ochronie zdrowia. Zyskujemy nie tylko dodatkowe zabezpieczenie na wypadek choroby (oraz na przykład możliwość profilaktycznego sprawdzania stanu zdrowia), ale budujemy również swoją historię ubezpieczeniową. A to właśnie dzięki niej w przyszłości możemy liczyć na różne zniżki składki, które mogą zaoferować towarzystwa ubezpieczeniowe.

Co może zapewnić pracodawca
Rośnie popularność indywidualnych ubezpieczeń zdrowotnych (czyli tych, które kupujemy samodzielnie), ale chętnie korzystamy również z polis grupowych w miejscu pracy. Jak zauważa Dorota Bartkowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group, pracownicy – na równi z szerokim zakresem świadczeń w ramach ubezpieczenia – cenią możliwość objęcia pakietem medycznym członków swojej rodziny, na przykład dzieci czy małżonka. Warto wiedzieć: pracodawcy często opłacają zatrudnionym wariant rodzinny polisy lub proponują opcję współpłacenia za włączenie najbliższych do grupowego pakietu medycznego. I to za cenę korzystniejszą od tej obowiązującej dla klienta indywidualnego.

Abonament medyczny to nie jest polisa
Wyjaśniamy, czym różnią się te dwa rozwiązania.

Abonamenty sprzedają nam placówki medyczne.

Uwaga, tak naciągają na badania medyczne

Pójdziesz na darmowe badania, a wyjdziesz z kredytem!
Naciągacze wymyślili kolejną metodę zarobku. Nasze kłopoty zawsze zaczynają się od ich telefonu. Dzwoniący zapraszają na bezpłatne badanie. Tyle że potem następują konsultacje –_już nie medyczne, ale handlowe, jak ostrzega Federacja Konsumentów. Słyszymy, że istnieją specjalne pakiety medyczne, np. dofinansowywane przez UE albo NFZ. I że to właśnie dzięki nim można dostać się do lekarza w każdym momencie, nie czekając w kolejkach i że to samo dotyczy badań oraz diagnostyki. Możemy słyszeć również zapewnienia, że pakiet oferuje usługi dorównujące ofercie prywatnej służbie zdrowia.

To brzmi zbyt pięknie? Czyli gdzieś tkwi haczyk!
I owszem, podczas rozmowy pada sugestia, że za taki bogaty pakiet trzeba jednak zapłacić. Niewiele, ale zawsze. A tak naprawdę w tym wszystkim chodzi o to, abyśmy wzięli kredyt, rzędu nawet 4–8 tys. zł!
Jak się bronić przed takimi naciągaczami? Tak jak zawsze – czytając umowę, którą ktoś podsuwa nam do podpisania. Zapamiętaj: zanim kupisz jakąkolwiek usługę, sprawdź, co dostaniesz za swoje pieniądze i kto ci to oferuje!

Na co zwracać uwagę, nim kupisz polisę
Podsumujmy, na co zwracać uwagę przy zakupie dostępu do prywatnego lekarza.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.