Zapaśnicy tak się siłują, że urzędnicy w nich inwestują

Czytaj dalej
Fot. Jakub Pikulik
Jakub Pikulik

Zapaśnicy tak się siłują, że urzędnicy w nich inwestują

Jakub Pikulik

Remonty dróg i szkół - między innymi na nie pójdą pieniądze z tegorocznego budżetu. Największą inwestycją ma być centrum zapaśnicze, bo zapasy to duma Kostrzyna nad Odrą.

Pierwszy raz od trzech lat miasto zaciąga kredyt. Powód? Pieniądze unijne, które w tym roku mają zacząć spływać na realizację planowanych inwestycji. Ale do każdej z nich potrzebny jest wkład własny. I właśnie na wkład potrzebne będą pieniądze z kredytów.

Pierwsze, co rzuca się w 
oczy, to wysokość budżetu. W 2016 r. dochody miasta oszacowano na prawie 70 mln zł, w tym już 86,6 mln. Wydatki rok temu zaplanowano na poziomie 68,3 mln zł, w tym roku miasto planuje wydać aż 93,3 mln zł!
- Planujemy duże inwestycje, mamy większe subwencje ze skarbu państwa, kolejnym kostrzyńskim firmom na terenie strefy ekonomicznej kończą się ulgi i płacą podatki. Marzy nam się, żeby jeszcze w tej kadencji uchwalić 100-milionowy budżet! - przyznaje Anna Suska, sekretarz urzędu miasta.

Na inwestycje w tegorocznym budżecie przeznaczono 15,3 mln zł. 4,9 mln zł z tej kwoty pójdzie na remonty dróg. Dwa największe, o których już pisaliśmy, to przebudowa ulic Kościuszki i Narutowicza (obie będą dofinansowane z pieniędzy rządowych). Znalazły się też fundusze na remont ul. Jagiellońskiej oraz budowę dróg na osiedlu Kostrzyn Południe (ulice: Na Skarpie, Południowa i Łódzka). - Nareszcie. Niech pan zobaczy jak wygląda ta ulica. Asfalt nierówny, dziurawy, a płyty chodnikowe powypychane przez korzenie drzew. Jak takim chodnikiem jechać wózkiem z dzieckiem? - pyta pani Karolina, którą spotykamy przy ul. Jagiellońskiej. Miasto w dalszym ciągu będzie budowało tzw. drogi tymczasowe, wykonane z betonowych płyt. Powstaną w miejscach, gdzie do tej pory były drogi gruntowe (Topolowa, Zacisze, Świerkowa, Tartaczna, Leśna, Willowa).

Ale drogi to nie wszystko. 1,3 mln zł zarezerwowano na kolejny etap rozbudowy mieszkań socjalnych przy ul. Zielonej. Dużo, bo ponad 1,8 mln zł pójdzie na remonty szkół i przedszkoli. Remont instalacji elektrycznej w SP2 pochłonie 300 tys. zł, a remont stołówki wraz z harcówką przy SP4 - 130 tys. zł. Na remont Przedszkola Miejskiego nr 4 przeznaczono 400 tys. zł, a na termomodernizację Przedszkola Miejskiego nr 3 - 550 tys. zł.

Największą inwestycją (o ile miasto dostanie dofinansowanie) będzie Kostrzyńskie Centrum Zapaśnicze. Zarezerwowano na nie 2 mln zł, a ma kosztować 8,7 mln zł. Większość ma dać ministerstwo sportu. - Jest w tym duża zasługa kos-trzyńskich zapasów. Ten projekt został poparty przez Polski Związek Zapaśniczy. To m. in. dzięki świetnym występom naszych zapaśników i imprezom rangi ogólnopolskiej, które organizowaliśmy - mówi Zygmunt Mendelski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Kolejne 800 tys. zł zostanie przeznaczone na gruntowny remont basenu przy ul. Fabrycznej (już trwa) i utworzenie dwóch trawiastych boisk na stadionie przy ul. Niepodległości.

1,4 mln zł miasto wyda na remont biblioteki. - Otwarcie odbędzie się w grudniu tego roku. Na piętrze znajdzie się wypożyczania i czytelnia multimedialna. Na parterze będą biura i pomieszczenia do prowadzenia zajęć. W budynku będzie też zainstalowana winda - wylicza Anna Denczew, dyrektor kostrzyńskiej biblioteki.

Jakub Pikulik

Dziennikarzem "Gazety Lubuskiej" jestem od 2008 r. Niemal od początku moja praca w GL związana jest z działem internetowym. To obecnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dziedzina pracy dziennikarza. Zajmuję się sprawami całego regionu. Poruszam tematy społeczne, ekonomiczne i inne. Często przygotowuję materiały kryminalne, informacje dotyczące wypadków i głośnych akcji lubuskiej policji. Zajmuję się również sprawami dotyczącymi Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.


A prywatnie? Mieszkam w podgorzowskiej Kłodawie. Interesuję się historią regionu. Uwielbiam górskie wycieczki piesze i rowerowe. Od kilku lat pasjonuję się też strzelectwem sportowym. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.