Żary/Żagań. Więcej kasy na wiaty przystankowe od marszałka dla czterech gmin w naszych powiatach.

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Żary/Żagań. Więcej kasy na wiaty przystankowe od marszałka dla czterech gmin w naszych powiatach.

Lucyna Makowska

Prawie 1,3 mln zł więcej otrzymały na realizację projektu komunikacyjnego cztery gminy w powiatach żarskim i żagańskim. W jego ramach na terenie miast: Żagań i Żary, oraz gmin wiejskich Żary i Żagań powstają m.in., nowe wiaty przystankowe, czy elektroniczne tablice.

Pierwotna kwota dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego miała wynieść 61 proc, co w złotówkach daje 3,3 mln zł, zmieniła się i teraz na realizacje projektu w Żarsko- Żagańskim Obszarze Funkcjonalnym Żagań, który jest jego liderem otrzymał 4 mln 685 tys. zł, tj. 85 proc. Kwota jest oczywiście do podziału pomiędzy wszystkie cztery samorządy. Z dobrą wiadomością dwa dni temu do Żagania przyjechał senator Waldemar Sługocki. Wartość całego projektu to prawie 6 mln zł ! Z puli tej ponad 30% przypadnie miastu Żagań. Gmina miejska Żary zyska 42 proc, wiejskiej Żary przypadnie 17,3 proc. a gminie Żagań- 9,8 proc.

Ich gospodarze cieszą się i przekonują,że ten spory zastrzyk pieniędzy sprawi, że same mniej dołożą do realizacji projektu. Środki te są obecnie wydatkowane na wdrożenie elektronicznego systemu powiadamiania pasażerskiego, montaż i zakup nowych wiat przystankowych oraz miejsc postojowych dla rowerów.

Założeniem ŻŻOF jest wspólny udział gmin w projektach dotyczących uzbrojenia terenów inwestycyjnych wraz z promocją gospodarczą budowy ścieżek rowerowych łączących wszystkie gminy w ramach gospodarki niskoemisyjnej termomodernizacji szkół, przedszkoli i budynków użyteczności publicznej oraz podnoszenia wiedzy edukacyjnej w szkołach na całym obszarze ŻŻOF.

Polecane
Żagań. Przedszkolaki i uczniowie żagańskich szkół porządkują miasto. Zobacz zdjęcia!
Zobacz

Lucyna Makowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.