Zasiłek rodzinny. Nowości w 2016 roku

Czytaj dalej
Fot. Fotolia
Kaśka Borek

Zasiłek rodzinny. Nowości w 2016 roku

Kaśka Borek

Gdy rodzina przekroczy próg dochodowy, traciła prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków. Od stycznia 2016 roku zaczną obowiązywać nowe zasady - korzystniejsze!

Teraz gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (674 zł na osobę lub 764 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), traci prawo do świadczeń rodzinnych (zasiłek rodzinny plus dodatki do niego). Dzięki wprowadzeniu zmian, które wejdą w życie od stycznia 2016 roku, świadczenia nie będą już odbierane po przekroczeniu progu, ale stopniowo obniżane - wraz ze wzrostem dochodu.

Zapamiętaj: od stycznia 2016 roku za każde przekroczenie progu o 1 zł łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.

Tę zasadę nazwano „złotówka za złotówkę”.

Warto wiedzieć

Nowe przepisy, które wejdą w życie w styczniu 2016 roku, dotyczą:

  1. zasiłku rodzinnego, ale także
  2. dodatków do niego z tytułu:

To już się zmieniło

Od 1 listopada 2015 roku wzrosło kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego (oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego). Wyższy jest też zasiłek rodzinny oraz dodatki.

Uwaga! Zgodnie z zapowiedziami kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych zostaną jeszcze raz podniesione - od 1 listopada 2017 roku o 80 zł.

1. Kryterium ogólne wynosi teraz 674 zł netto (na rękę) na osobę w rodzinie (było 574 zł).

2. W przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kwota ta wynosi 764 zł (było 664 zł). Dotyczy to dziecka, które ma orzeczenie o niepełnosprawności lub umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ważne dla przyszłych rodziców

Bez zmian pozostało kryterium dochodowe uprawniające do tak zwanego becikowego (czyli, urzędowo mówiąc, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka). Wynosi 1.922 zł na osobę.

Zasiłek rodzinny. Ile to pieniędzy
Od 1 listopada 2015 roku zasiłek rodzinny na dziecko w wieku:

Wzrosły także niektóre dodatki

Gdy ktoś jest uprawniony do zasiłku rodzinnego, może się starać również o przeróżne dodatki do niego. Ich kwoty także wzrosły od 1 listopada 2015 roku.

1. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka wzrósł ze 170 zł do 185 zł, ale nie więcej niż 370 zł na wszystkie dzieci (w przypadku niepełnosprawnego - z 250 zł do 265 zł).

2. Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego do 5. roku życia wzrósł z 60 zł do 80 zł; powyżej tego wieku - do ukończenia 24 roku życia - z 80 zł do 100 zł.

3. Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania:

4. Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej został podwyższony z 80 zł do 90 zł.

Warto wiedzieć

Kolejny wzrost kwot zasiłku rodzinnego oraz dodatków do niego nastąpi od 1 listopada 2016 roku oraz od 1 listopada 2017 roku.

Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

Jak długo

Zasiłek dostaniemy do ukończenia przez dziecko:

Nie dostaniemy zasiłku, gdy dziecko:

Dostaniemy zasiłek i dodatki do niego, gdy:

Gdzie załatwisz formalności

O sprawy związane z zasiłkiem rodzinnym i dodatkami do niego pytaj w swoim urzędzie miasta lub gminy.

Okres zasiłkowy trwa od 1 listopada do 31 października roku następnego. Ale w każdej chwili, na przykład gdy urodzi się nam kolejne dziecko, stracimy pracę, pogorszy się sytuacja finansowa naszej rodziny, możemy wystąpić o świadczenia rodzinne.

Jakie dokumenty

Wymagane są:

Czy jeśli Twoje pełnoletnie dziecko studiuje, ma prawo do zasiłku rodzinnego?

Prawo mówi tak: prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje do ukończenia przez dziecko nauki w szkole nie dłużej niż do 21. roku życia albo 24. roku życia (jeżeli kontynuuje naukę
w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności).
Ustawa definiuje jednak, co należy rozumieć pod pojęciem szkoła - nie są to studia wyższe. Oznacza to, że jeśli studiujące dziecko nie ma orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, nie ma prawa do zasiłku rodzinnego.
Pełnoletnia osoba ucząca się, która nie jest na utrzymaniu rodziców z powodu ich śmierci lub ze względu na prawo do alimentów z ich strony na podstawie wyroku lub ugody sądowej otrzyma zasiłek - pod warunkiem pobierania nauki w szkole lub szkole wyższej, ale nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia.

Konsultacja merytoryczna: Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta Zielona Góra.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.