Dorota Lipnicka

Zawód: artystka

Anna Kozar chciałaby kiedyś tworzyć komiksy w stylu japońskim. Fot. mat. prywatne Anna Kozar chciałaby kiedyś tworzyć komiksy w stylu japońskim.
Dorota Lipnicka

Rzeźby i grafiki to żywioł Anny Kozar z Pszczewa. Zapamiętajcie jej nazwisko, bo kiedyś będzie sławna.

- Odkąd pamiętam, rysowałam coś w szkolnych zeszytach lub na luźnych kartkach, które prawdopodobnie do dziś ukryte są gdzieś na dnie szafy - mówi Anna Kozar, dziś już studentka rzeźby i grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Fascynacja grafiką pojawiła się u Anny pod koniec liceum. - Pochłonęła mnie przede wszystkim grafika komputerowa. Spędzałam długie godziny na poznawaniu technik tej sztuki. To było niesamowicie ciekawe doświadczenie. Rzeźbę zaczęłam studiować dopiero dwa lata później. Kiedy jednak teraz o tym myślę, to widzę, że ciągnęło mnie do niej dużo wcześniej. Już jako dziecko nie mogłam wyjść z zachwytu na widok antycznych rzeźb - wspomina studentka.

Oprócz rzeźby i grafiki Anna tworzy portrety i szkice, a chciałaby jeszcze tzw. concept arts, czyli formy ilustracji, która stanowią podstawę do prezentacji projektu, idei, nastrojów, użytych następnie w filmach, grach komputerowych lub komiksach. Anna marzy też, że będzie tworzyła własne komiksy w stylu japońskim. - Mam w głowie już kilka koncepcji na taki projekt - mówi.

Co dla młodej dziewczyny znaczy: być artystką? - Uważam, że w dzisiejszych czasach dosyć trudno jest być artystą. Oczywiście ludzie mogą siebie tak nazywać, jeżeli posiadają zdolności plastyczne, muzyczne czy takie, które czynią ich artystami. Jeżeli chodzi jednak o to, jaka jest do tego droga, to nie będę kłamać. Jest to trudne. Wymaga wielkiego nakładów pracy - mówi pszczewianka. Swoje prace chce niedługo pokazać na wystawie.

Dorota Lipnicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.