Edyta Jakubowska-Owsik

Zbierają na remont kościoła

Adam Raciborski Fot. Edyta Jakubowska-Owsik Prawie milion zł. kosztuje remont elewacji - mówi Adam Raciborski
Edyta Jakubowska-Owsik

W dobrej wierze, już 9. raz z rzędu, zbierano datki podczas parafialnego festynu. Tym razem pieniądze trafią na remont elewacji Kościoła p.w. Św. Krzyża.

W niedzielę odbył się IX Festyn Parafialny pn. Spotkania z Muzami.

Już od 2008 roku Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa w Żaganiu wraz z organizacjami społecznymi i kultury organizuje tego typu cykliczne spotkania przy Mauzoleum Książąt Żagańskich.

Grosz do grosza

Tegoroczna impreza odbyła się wokół kościoła św. Krzyża. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz mała gastronomia z tradycyjnymi, swojskimi potrawami i wypiekami.

Dodatkowo w trakcje trwania imprezy odbyły się występy lokalnych grup śpiewaczych. Poza tym w ramach festynu można było zwiedzić kościół z przewodnikiem, a dzięki pomocy żagańskiego Urzędu Miasta i Centrum Kultury najmłodsi brali udział w przeróżnych grach i konkursach.

Festyn z intencją

A wszystko po to, by za sprawą ludzi dobrego serca zebrać tak potrzebne pieniądze, które pójdą na dalsze naprawy kościoła.

- Tegorocznym celem jest zebranie pieniędzy na wkład własny do opracowanej dokumentacji remontu elewacji, gdzie jest najbardziej pilna w tym okresie - mówi Adam Raciborski, społeczny kustosz Mauzoleum Książąt Żagańskich przy parafii św. Józefa. Koszt takiej inwestycji na papierze sięga 40 tys. zł.

Sęk w tym, że w świątyni panuje duże zawilgocenie wnętrza i to źle wpływa na wyposażenie kościoła. - Wilgoć, która jest w murze, nie wynika z pociągania kapilarnego, czyli z wód gruntowych, a jedynie z miejsc, gdzie znajdują się rury spustowe - zaznacza A. Raciborski.

Elewacja i witraże

Kościół będzie się starać o środki na remont elewacji, chociaż nie lada to wyzwanie, bo na takie zadanie trzeba uzbierać prawie milion złotych.

- Wyniki badań konserwatorskich potwierdziły tę kosztowność prac - dodaje kustosz.

Przez ostatnie dziwięć lat udało się wzmocnić fundamenty starego kościoła. W większości za sprawą dotacji z Ministerstwa Kultury W roku 2013 wykonano pierwszy od 150 lat remont dachu, który jest kryty łupkiem (kamieniem). Kolejne dwa lata to czas na przeprowadzenie zrobiliśmy pilnego remont muru wokół świątyni. - A teraz będziemy się starać wspólnymi siłami, aby tą elewację wykonać w jeden rok, a także w jej ramach odtworzyć dawne witraże.

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.