LB

Zbierali podpisy, bo nie chcą odłączenia Collegium Medicum od UMK

Konferencję zorganizowali - od lewej: Dagmara Tuszyńska, Iwona Michałek, Wojciech Klabun. Fot. Grzegorz Olkowski Konferencję zorganizowali - od lewej: Dagmara Tuszyńska, Iwona Michałek, Wojciech Klabun.
LB

Poseł Iwona Michałek i toruńscy radni PiS podsumowali wczoraj akcję zbierania podpisów w obronie integralności UMK.

Akcja zainicjowana przez Towarzystwo Miłośników Torunia była reakcją na projekt bydgoskich środowisk dążących do oddzielenia Collegium Medicum od UMK i utworzenia na jego bazie samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy.

- Bardzo aktywnie włączyliśmy się jako Polska Razem Zjednoczona Prawica oraz Prawo i Sprawiedliwość w propagowanie wśród mieszkańców regionu apelu o zachowanie integralności i niezależności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zorganizowaliśmy uliczną akcję zbierania podpisów. Włączyli się w to prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wiceprezydenci Zbigniew Fiderewicz i Zbigniew Rasielewski. Mieszkańców namawiali też rektor prof. Andrzej Tretyn i prorektor Andrzej Sokala. Zbierali podpisy także radny sejmiku Przemysław Przybylski i radni Czasu Gospodarzy - poinformowała wczoraj na konferencji prasowej poseł Iwona Michałek (PR, klub PiS).

Iwona Michałek podziękowała za spontaniczne włączanie się do akcji zbierania podpisów. - Mamy za sobą dwie uliczne akcje, tylko w nich zebraliśmy przeszło 10 tysięcy podpisów, nadal spływają podpisy z innych miejsc, np. studenci i pracownicy naukowi organizowali taką akcję na uniwersytecie, zbierają podpisy także sportowcy i zwykli obywatele. Akcja ta nie ma na celu ścigania się z osobami, które zebrały podpisy jesienią ubiegłego roku w Bydgoszczy - podkreśla Iwona Michałek.

Nasz cel jest taki, aby pokazać, że nie zgadzamy się na rozbicie naszego uniwersytetu, i uświadomić mieszkańcom Torunia i okolic czym grozi podzielenie UMK.

Parlamentarzystka przedstawiła także projekt zmian w prawie o szkolnictwie wyższym. Powstała m.in. ustawa o jednolitym systemie antyplagiatowym, zmiany mają dotyczyć także ograniczenia biurokracji na uczelniach. Przewidziane są również ułatwienia dla studentów np. w dostępie do kredytów studenckich, a studenci, którzy byli laureatami olimpiad przedmiotowych, będą mogli się ubiegać o stypendium naukowe już na I roku.

Toruńscy radni Prawa i Sprawiedliwości Dagmara Tuszyńska i Wojciech Klabun podsumowali także dotychczasowe efekty programu 500 plus w mieście. Od 1 kwietnia do 17 czerwca przyjęto 11 287 wniosków, rozpatrzono i wydano decyzję w 9981 sprawach. Do 17 czerwca wypłacono ponad 12,5 miliona złotych na rzecz 8822 rodzin. 21 czerwca nastąpi kolejna transza wypłat - 547 rodzin otrzyma łącznie prawie 775 tysięcy złotych.

Autor: (LB)

LB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.