Zbieramy krew dla Polski

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Zbieramy krew dla Polski

Leszek Kalinowski

O kampanii „Zbieramy krew dla Polski” rozmawiamy z Bogusławą Fediuk-Pelińską z lubuskiego oddziału PCK

W środę, 4 maja, rozpoczyna się kampania „Zbieramy krew dla Polski” . Dlaczego akurat teraz?
Akcję organizujemy przed wakacjami, bo właśnie latem w szpitalach najbardziej brakuje krwi. Warto zauważyć, że średnio co minutę potrzebny jest litr krwi. Już od środy będą więc prowadzone działania promocyjne i akcje poboru krwi. Kampania organizowana jest przez PCK i Grupę Muszkieterów.

Kiedy i gdzie w regionie będzie można oddać krew?
W Zielonej Górze 10 maja w godzinach 10.00 - 15.00 przy Bricomarche przy ul. Batorego. 17 maja przy Intermarche w Świebodzinie, a 18 - także przy tym sklepie w Sulechowie. W Zbąszynku zaplanowaliśmy ją 10 czerwca. W ramach akcji wolontariusze będą rozdawać ulotki, uczyć udzielania pierwszej pomocy, dzieci otrzymają cukierki, balony, różne gadżety. Przeprowadzone zostaną gry i zabawy dla najmłodszych. Wyróżnimy też odznakami zasłużonych dawców krwi. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku od współorganizatora.

Kto może oddać krew?
Zapraszamy osoby w wieku 18-65 lat, choć za zgodą lekarza krwiodawcą można zostać nawet po 65. urodzinach. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg.

O czym musimy pamiętać?
By dzień przed pobraniem powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed nie można brać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zjedzmy lekkie śniadanie. No i weźmy ze sobą dowód tożsamości.

Ważną dla PCK datą jest też 8 maja?
W tym dniu świętujemy urodziny naszego patrona - Henryka Dunata. W tym roku dzień ten przypada w niedzielę, dlatego my już 6 maja będziemy organizować konkurs wiedzy o Czerwonym Krzyżu i PCK. Odbędzie się on w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Zdradzi pani jakieś pytanie?
Np. z jakim wydarzeniem związany jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża? Albo jak nazywa się dział PCK, zajmujący się poszukiwaniem osób, zaginionych w czasie wojny?

Niedawno też odbył się zjazd oddziału PCK.
W jego trakcie wybrano władze. Prezesem ponownie został Zdzisław Martyniuk, a wiceprezesami: Iwona Bonikowska i Andrzej Zaborowicz. Podsumowaliśmy cztery lata naszej działalności. A działo się naprawdę dużo. Organizowaliśmy nie tylko zbiórki krwi, konkursy, ale i szkolenia dotyczące ratownictwa przedmedycznego, promocje zdrowego stylu życia, opiekę nad chorymi w domu, świetlice opiekuńczo-wychowawcze, obozy, kolonie...

I duże zbiórki artykułów spożywczych?
Podczas ostatniej, wiosennej, zebraliśmy artykuły na ponad 15 tys. zł, a dzięki pomocy jednej z sieci handlowych, która przekazała nam towar na ponad 23 tys. zł przekazaliśmy 160 paczek potrzebującym wsparcia rodzinom.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.