Zbieramy krew dla Polski

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Zbieramy krew dla Polski

Leszek Kalinowski

O kampanii „Zbieramy krew dla Polski” rozmawiamy z Bogusławą Fediuk-Pelińską z lubuskiego oddziału PCK

W środę, 4 maja, rozpoczyna się kampania „Zbieramy krew dla Polski” . Dlaczego akurat teraz?
Akcję organizujemy przed wakacjami, bo właśnie latem w szpitalach najbardziej brakuje krwi. Warto zauważyć, że średnio co minutę potrzebny jest litr krwi. Już od środy będą więc prowadzone działania promocyjne i akcje poboru krwi. Kampania organizowana jest przez PCK i Grupę Muszkieterów.

Kiedy i gdzie w regionie będzie można oddać krew?
W Zielonej Górze 10 maja w godzinach 10.00 - 15.00 przy Bricomarche przy ul. Batorego. 17 maja przy Intermarche w Świebodzinie, a 18 - także przy tym sklepie w Sulechowie. W Zbąszynku zaplanowaliśmy ją 10 czerwca. W ramach akcji wolontariusze będą rozdawać ulotki, uczyć udzielania pierwszej pomocy, dzieci otrzymają cukierki, balony, różne gadżety. Przeprowadzone zostaną gry i zabawy dla najmłodszych. Wyróżnimy też odznakami zasłużonych dawców krwi. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku od współorganizatora.

Kto może oddać krew?
Zapraszamy osoby w wieku 18-65 lat, choć za zgodą lekarza krwiodawcą można zostać nawet po 65. urodzinach. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg.

O czym musimy pamiętać?
By dzień przed pobraniem powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed nie można brać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zjedzmy lekkie śniadanie. No i weźmy ze sobą dowód tożsamości.

Ważną dla PCK datą jest też 8 maja?
W tym dniu świętujemy urodziny naszego patrona - Henryka Dunata. W tym roku dzień ten przypada w niedzielę, dlatego my już 6 maja będziemy organizować konkurs wiedzy o Czerwonym Krzyżu i PCK. Odbędzie się on w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Zdradzi pani jakieś pytanie?
Np. z jakim wydarzeniem związany jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża? Albo jak nazywa się dział PCK, zajmujący się poszukiwaniem osób, zaginionych w czasie wojny?

Niedawno też odbył się zjazd oddziału PCK.
W jego trakcie wybrano władze. Prezesem ponownie został Zdzisław Martyniuk, a wiceprezesami: Iwona Bonikowska i Andrzej Zaborowicz. Podsumowaliśmy cztery lata naszej działalności. A działo się naprawdę dużo. Organizowaliśmy nie tylko zbiórki krwi, konkursy, ale i szkolenia dotyczące ratownictwa przedmedycznego, promocje zdrowego stylu życia, opiekę nad chorymi w domu, świetlice opiekuńczo-wychowawcze, obozy, kolonie...

I duże zbiórki artykułów spożywczych?
Podczas ostatniej, wiosennej, zebraliśmy artykuły na ponad 15 tys. zł, a dzięki pomocy jednej z sieci handlowych, która przekazała nam towar na ponad 23 tys. zł przekazaliśmy 160 paczek potrzebującym wsparcia rodzinom.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.