Zburzenie domu ułatwi budowę

Czytaj dalej
Fot. M.Kapała
Czesław Wachnik

Zburzenie domu ułatwi budowę

Czesław Wachnik

Na razie pracownicy spółki Budimex koncentrują się na budowie ronda przy alei Zjednoczenia oraz trasy do ulicy Dąbrowskiego

Rozpoczęcie wyburzania kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 24 ma symboliczne znaczenie. Dom jest największym obiektem na Trasie Aglomeracyjnej, który trzeba rozebrać, bo uniemożliwia on budowę dwupasmowej drogi. Trzeba też przypomnieć, że przez wiele lat w budynku mieścił się lokal o nazwie ,,Lubuski’’ i jak powiedział nam pan Michał Gąsiorowski była tam dobra kuchnia. Natomiast pan Ryszard Miedza nie przypomina sobie lokalu. Twierdzi z kolei, że przed wiele lat, w tej poniemieckiej kamienicy była fabryka oranżady, a później mała fabryka okien. - Okna robili znakomite - dodaje pan Ryszard.

Wróćmy jednak do Trasy Aglomeracyjnej. W kwietniu umowę na jej budowę prezydent Janusz Kubicki podpisał ze spółką Budimex, która proponując 22,5 mln zł wygrała przetarg. Trasa ma prowadzić od ulicy Ułańskiej, przez Batorego, Dąbrowskiego do alei Zjednoczenia. W przypadku odcinka od Ułańskiej do Batorego obecna ulica Dworcowa ma dostać jedynie nową nawierzchnię, oświetlenie i ciąg pieszo - rowerowy.

Inaczej ma być od Batorego do Zjednoczenia. Na tym odcinku trasa ma mieć cztery pasy ruchu (po dwa w każdym kierunku), ciąg pieszo - rowerowy, nowe oświetlenie, a w ziemi nową kanalizację, w tym deszczową. Przebudowane mają być dwa ronda, na Ułańskiej i Batorego, natomiast na alei Zjednoczenia powstanie nowe. Dwa ostatnie mają mieć osobne prawoskręty.

Wczoraj zajrzeliśmy na budowę. Na ulicy Zjednoczenia, nieopodal Grona Parku powstaje rondo. I tu widać najwięcej maszyn i najwięcej ludzi. Można już zauważyć zarysy ronda, jak też czteropasmowej drogi między aleją Zjednoczenia a ulicą Dąbrowskiego. W drodze wkopywana jest instalacja deszczowa, centralnego ogrzewania, widać różne kable. I setki a nawet tysiące ton piasku, który posłużył za podłoże. Natomiast od ulicy Dąbrowskiego do Batorego i dalej Ułańskiej nie dzieje się nic, za wyjątkiem rozbiórki wspomnianej kamienicy przy Dąbrowskiego 24.

Czy zatem inwestycja zostanie zakończona w terminie, a przypomnijmy, że jest nim sierpień 2018 roku. Czyli Budimeksowi pozostało jeszcze tylko prawie rok, a przed nim jeszcze zima. Wczoraj próbowaliśmy uzyskać opinię samego wykonawcy. Niestety się nie udało.
- Jak wygląda zaawansowanie prac, czy do sierpnia 2018 roku zostaną one zakończone? - zapytaliśmy Monikę Krajewską, zastępcę dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami.

- Kontaktujemy się z wykonawcą na bieżąco i jak wynika z jego deklaracji na razie nie ma opóźnień. Pamiętajmy, że obecne prace, związane chociażby z kładzeniem kanalizacji i instalacji są czasochłonne. Dlatego po ich zakończeniu, roboty powinny postępować dużo sprawniej - dodała M. Krajewska.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.