Agata Sawczenko

Zdrowa przekąska do szkoły? W podlaskim NZF spotkanie ze specjalistą, który udowodni, że to możliwe

Zdrowa przekąska do szkoły? W podlaskim NZF spotkanie ze specjalistą, który udowodni, że to możliwe Fot. pixabay.com
Agata Sawczenko

„Zdrowe przekąski do tornistra” to temat najbliższej „Środy z profilaktyką” w podlaskim NFZ. Psychodietetyk Anna Kuczkin poradzi i podpowie wszystkim zainteresowanym jak przygotować zdrowe i pyszne przekąski do tornistra.

Będzie mowa np. o tym, jak przemycić do tornistra zdrowie i gotowe przepisy na witaminowe pyszności, co zapakować dzieciom zamiast pączka i słodyczy oraz przepisy na zdrowe i pyszne kanapki

W najbliższą środę (18 września) od godz. 10 do 12 w sali obsługi interesanta podlaskiego NFZ przy ul. Pałacowej 3 - specjalne stoisko z przepisami do wykorzystania, przykładami i degustacją zdrowych przekąsek i radami doświadczonej psychodietetyk.

WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. W Polsce dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18 proc. jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3 proc. jest otyłych.

Jeszcze gorzej wyglądają dane, na które powołuje się NFZ w swoim raporcie o szkodliwości cukru.

Nadmiar zbędnych kilogramów ma 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek. Z otyłością zmaga się już 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek.

Nawet 30 proc. dzieci, przynajmniej raz w tygodniu, sięga po słodki napój z bąbelkami. Smaczny, ale naszpikowany cukrem sok lub cola lądują na stole do śniadania lub w szkolnych plecakach.

- NFZ troszczy się o to jemy. Uruchomiliśmy specjalny portal z dietami : https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php. Wystarczy założyć konto i pobrać z internetu zdrowy jadłospis na cały tydzień. W ten sposób idealną dietę dla siebie znalazło już 130 tys. osób - zaprasza Izabella Bołtruczuk z podlaskiego NZF.

Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.