„Zdrowie” w Koninie tylko do czerwca?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

„Zdrowie” w Koninie tylko do czerwca?

Grzegorz Kozakiewicz

Znika ośrodek zdrowia w Koninie Żagańskim. Za kilka miesięcy pacjenci staną przed koniecznością dojazdu do innych przychodni.

- Prowadzenie działalności w dwóch lokalizacjach może być uciążliwe - mówił burmistrz, Paweł Lichtański na spotkaniu w Szczepanowie. - Dlatego przenosiny oceniam jako racjonalną decyzję. Szkoda tylko, że pani Gliniak próbuje obciążać nią mnie i urząd miasta.

To już raczej nieodwołalne. Praktyka lekarza rodzinnego znika z Konina Żagańskiego. Od lipca pacjenci przyjmowani będą w przychodni przy ul. Surzyna w Iłowej. Około tysiąca pacjentów z Konina, Szczepanowa i Jankowej Żagańskiej zmuszona będzie dojeżdżać na wizyty. Choć to znaczne utrudnienie, wielu z nich zapowiada, że lekarza nie zmieni.

1000 pacjentów traci swoją przychodnię. Nowa znajdować się będzie kilka kilometrów dalej

- Prowadziliśmy rozmowy z NFZ-em, proponowaliśmy też przejęcie pomieszczeń innym lekarzom rodzinnym - wyjaśniał P. Lichtański. - Bez rezultatu. Powodem jest zbyt niska liczba chętnych, którzy mogliby zdecydować się na leczenie u kogoś innego.
Pogłoski o zamiarze likwidacji konińskiego ośrodka zdrowia krążą już od stycznia. Prowadząca go Elżbieta Gliniak zasugerowała, że jego dalsze istnienie będzie możliwe tylko wówczas, gdy gmina podejmie się finansowo wspierać praktykę.

Miesiąc później, na zebraniu wiejskim, padła kwota tysiąca złotych miesięcznie z przeznaczeniem na koszty mediów. Lekarka jednak szybko wycofała się ze swoich żądań, tłumacząc, że oczekiwałaby raczej jakiś ulg. Tyle tylko, że do nich ma prawo i teraz. Lekarze w Iłowej płacą jedynie 60 proc. stawki bazowej czynszu i 40 proc. podatku od nieruchomości. Ustanowienie nowych ulg leży w gestii radnych.

Magdalena Góra: Istnienie przychodni w Koninie jest po prostu wygodne. Szczególnie, gdy choroba dotknie dziecko.
Grzegorz Kozakiewicz Magdalena Góra: Istnienie przychodni w Koninie jest po prostu wygodne. Szczególnie, gdy choroba dotknie dziecko.

- Na terenie naszej gminy działa jeszcze jeden lekarz rodzinny - zauważył burmistrz. - Przyjmuje też dentysta, pracują pielęgniarki środowiskowe. Szukając wyjścia z sytuacji, musieliśmy mieć na względzie także ich. Dlatego poprosiliśmy panią doktor, by przedstawiła nam koszty funkcjonowania placówki w Koninie. Pismo, które wpłynęło w odpowiedzi, trudno uznać za wyjaśnienia.

Teraz gminie pozostaje jedynie zadbać, by pacjenci mieli czym dojechać do Iłowej. W tej chwili do wyboru mają jedynie szynobus, który przejeżdża przez Konin i Jankową. Szczepanów pozostaje bez dostępu do komunikacji publicznej. Przewozy świadczone na rzecz dzieci nie są dostępne dla pozostałych mieszkańców. Zmieni się to dopiero w przyszłym roku.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.