Zdrowotne korzyści z urlopu

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Patrycja Wacławska

Zdrowotne korzyści z urlopu

Patrycja Wacławska

Pamiętajmy: najlepiej, by urlop połączony ze zmianą klimatu, trwał minimum czternaście dni.

Dobry wypoczynek wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż wakacyjna opalenizna. Urlop ma z założenia zapewnić jak najlepszą regenerację sił. Brytyjscy naukowcy odnaleźli kombinację czynników, które czynią nasz urlop niezapomnianym. W magazynie „Science of the moment” opublikowano wyniki pierwszego tego typu badania na świecie, które oparte było na wywiadach z sześcioma tysiącami Europejczyków. Wnioski? Podziwianie pięknego zachodu słońca (47 proc.), dzielenie spontanicznych momentów z najbliższymi (28 proc.) oraz odkrywanie nowego miejsca (25 proc.), są dużo bardziej atrakcyjne od pasywnego leniuchowania przy basenie (7 proc.). Według badaczy pozostają one w naszej pamięci najdłużej. Ponadto tego typu aktywności są dla nas po prostu… zdrowsze.

Odcięcie się od obowiązków zawodowych jest podstawą udanego wypoczynku. Uważa tak aż 63 proc. badanych Brytyjczyków. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach jest to trudniejsze niż kiedykolwiek, a nowe technologie nie pomagają. Już prawie jedna piąta badanych przyznaje, że dzielenie się doświadczeniami w sieci nie pozwala na przeżywanie wakacji w pełni.

A jak jest w Polsce? Z roku na rok stajemy się coraz bardziej mobilnym narodem. Badanie Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych pokazuje, że już 30 proc. z nas podczas urlopu sprawdza media społecznościowe minimum raz dziennie.

– Żyjemy w czasach społeczeństwa informacyjnego. Technologia stała się przedłużeniem naszych zmysłów, a my powoli zapominamy, jak to właściwie jest żyć bez smartfonów. Według prognoz w 2017 roku na każdą osobę przypadnie aż pięć urządzeń z dostępem do internetu. W tym kontekście ciekawy jest eksperyment przeprowadzony przez organizację Kovert. Już po trzech dniach technologicznego detoksu nasze zachowanie może ulec znacznej zmianie. Badani podczas rozmów zaczęli patrzeć sobie w oczy, a ich postawa była bardziej otwarta. Warto jest chociaż na czas urlopu zminimalizować korzystanie z tego typu urządzeń. Będzie to szczególnie korzystne dla osób, które zawodowo spędzają ponad 8 godzin dziennie przed ekranem komputera. Ten prosty krok sprawi, że po powrocie do pracy będziemy szczęśliwsi i bardziej produktywni, a spędzenie czasu na łonie natury czy z najbliższymi z pewnością pozwoli na skuteczny wypoczynek od pracy – komentuje Marta Rolnik, psycholog z kliniki Columna Medica. Niezbędne minimum, które należy przeznaczyć na relaks, to od czterech do pięciu dni.

Z badań Eurobarometru wynika, że Polacy myśląc o wakacjach, szukają przede wszystkim uroków natury (39 proc.).

Najlepiej, by urlop połączony ze zmianą klimatu, trwał minimum 14 dni. Warto jest również obserwować, jak dane otoczenie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wyjazd nad morze jest na przykład polecany osobom cierpiącym na alergie wziewne oraz tym, zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Z kolei klimat górski dobrze wpływa na drogi oddechowe i układ krążenia. Wielu z nas wybiera najpopularniejsze kierunki, zapominając o polskich lasach, które oprócz dobroczynnego klimatu, zapewnią wypoczynek z dala od zgiełku i tłumu turystów. Nie bez znaczenia są również jego aspekty zdrowotne.

– Lasy iglaste to doskonałe miejsce dla osób cierpiących na problemy związane z układem oddechowym. Suche i przepełnione olejkami eterycznymi powietrze działa oczyszczająco i odkażająco na gardło. To również miejsce zalecane tym, którzy często się przeziębiają. Nie wieją w nich wiatry, co dobrze wpływa na naszą kondycję. Ponadto las produkuje ogromne ilości tlenu. Oddychamy tutaj zupełnie innym powietrzem niż w mieście. Zapewnia to optymalny wypoczynek oraz doskonałą regenerację. Wczasy w otoczeniu drzew iglastych mogą mieć również działanie terapeutyczne. Redukują stres oraz zapewniają równowagę psychiczną – mówi Tomasz Misztalski, internista oraz specjalista medycyny rodzinnej w Columna Medica.

Urlop to dobra inwestycja w zdrowie. Z roku na rok coraz większy budżet przeznaczamy na wypoczynek. Obecnie chętniej niż w przeszłości oszczędzamy na wakacje. Z analizy firmy PwC wynika, że na godzinę czasu wolnego osoby dorosłej przypada średnio 4,40 zł z dochodu rozporządzalnego, a zatem kwoty, która pozostaje nam do dyspozycji po opłaceniu rachunków oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat wskaźnik ten wzrósł realnie aż o 75 proc.

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.