Zdzisław Szukiełowicz został uhonorowany medalem Gloria Artis. Wiedzę, jak mówi, ma wyciągniętą z ziemi i wprost z elewacji kamienic

Czytaj dalej
Fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Centrum Kultury Zamek/Facebook
Eliza Gniewek-Juszczak

Zdzisław Szukiełowicz został uhonorowany medalem Gloria Artis. Wiedzę, jak mówi, ma wyciągniętą z ziemi i wprost z elewacji kamienic

Eliza Gniewek-Juszczak

Minister kultury uhonorował Zdzisława Szukiełowicza medalem Gloria Artis. - Nie przestanę. Taka moja natura. Kopiemy dalej - mówi z uśmiechem pasjonat historii. - Cieszę się, ten medal to duży zaszczyt.

W środę, 10 czerwca 2020 r. Zdzisław Szukiełowicz został uhonorowany przez wicewojewodę Wojciecha Perczaka Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbyła się w obecności Barbary Bielinis- Kopeć, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz burmistrza Kożuchowa Pawła Jagaska na kożuchowskim zamku.

Medal Gloria Artis. Zaszczyt i radość

– Cieszę się bardzo, bo ten medal jest wyróżnieniem za całą moją pracę społeczną na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. To duża dla mnie satysfakcja. Ale bez osób trzecich, znajomych, przyjaciół, koleżanek, docenienia tej całej pracy przez służby konserwatorskie, tego bym nie miał - przyznaje uhonorowany medalem.

Bez osób trzecich, znajomych, przyjaciół, koleżanek, docenienia tej całej pracy przez służby konserwatorskie, tego bym nie miał.

Zdzisław Szukiełowicz podkreśla, że duże znaczenie w rozwoju jego pasji, zdobywaniu wiedzy i zaangażowaniu się miało wiele osób, nie sposób wszystkich wymienić, ale należą do nich z pewnością Jan Muszyński i Stanisław Kowalski, którzy w II połowie lat 80. ukierunkowali jego zainteresowania. Na ukształtowanie pasji kożuchowianina także wpływ miały takie osoby jak Tomasz Andrzejewski, Jarosław Lewczuk, a także dyrektorzy CK Zamek i SP nr 2.

Kożuchów. Miasto pełne tajemnic

– Nie jestem alfą i omegą. Nie wiem wszystkiego – przyznaje nasz rozmówca skromnie. – Miasto Kożuchów historię ma bogatą. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego odkryć. Na pewno jeszcze wiele jest do odkrywania. Są prowadzone prace archeologiczne. Ciągle się czegoś dowiaduję. Zdobywam informacje, których nigdzie w publikacjach nie ma. To wiedza wyciągnięta z ziemi, elewacji kamienic, często zatynkowana. Zobaczę, zdjęcie zrobię i wiem. Zdobywanie wiedzy umożliwia mi kontakt z różnymi osobami. Cieszę się, że dane mi było w życiu spotkać takich wspaniałych ludzi.

To wiedza wyciągnięta z ziemi, elewacji kamienic, często zatynkowana. Zobaczę, zdjęcie zrobię i wiem. Zdobywanie wiedzy umożliwia mi kontakt z różnymi osobami. Cieszę się, że dane mi było w życiu spotkać takich wspaniałych ludzi.

Historią młody Zdzisław interesował się już od szkoły podstawowej. Ale nie tylko historia była w jego zainteresowaniach od dawna. W drugiej połowie lat 70. należał do klubu artystów amatorów przy kożuchowskim zamku. – Malowałem, rysowałem, to mi pozostało – zdradza.

Zdzisław Szukiełowicz od 40 lat działa społecznie. Od 1994 roku związany jest z kożuchowskim samorządem, od 1998 roku jest radnym. – Dziękuję za wyrozumiałość mojej ukochanej małżonce – dodaje.

Pasja się nie kończy

Zaraz po uroczystości pan Zdzisław garnitur i krawat zamienił na strój roboczy, bo będą kolejne prace przy murach miejskich. – Nie przestanę. Taka moja natura. Kopiemy dalej – uśmiecha się. – Ktoś dzisiaj powiedział, że jak bym sam się nie angażował i nie chciał, to nic by z tego nie było. Mam nadzieję, że informacja o medalu będzie pozytywnie odbierana. Cieszę się, że moja praca społeczna została doceniona.

Zdzisław Szukiełowicz - pasjonat historii Kożuchowa

Zdzisław Szukiełowicz to pasjonat historii Kożuchowa, regionalista, społeczny opiekun zabytków Kożuchowa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej, przewodnik, radny miejski i wieloletni pracownik Centrum Kultury „Zamek” – tymi słowami opisują mieszkańca Kożuchowa pracownicy CK Zamek.

Szerokiej wiedzy o gminie Kożuchów, a także historycznej pasji i zapału do działania na rzecz odnowy i ochrony zabytków z pewnością można mu pozazdrościć.

Z inicjatywy pana Zdzisława pod koniec lat 90. powstała Izba Regionalna mieszcząca się w Baszcie Krośnieńskiej. – Szerokiej wiedzy o gminie Kożuchów, a także historycznej pasji i zapału do działania na rzecz odnowy i ochrony zabytków z pewnością można mu pozazdrościć – czytamy w informacji zamku.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Jest to polskie odznaczenie nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Medal ten nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Więcej o medalu można przeczytać na portalu ministerstwa kultury

[polecane]20217763, 20057144, 19920361, 20051027;1; Ciekawostki z historii powiatu[/polecane]

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Czy jest tunel pod centrum Kożuchowa?

[promo]2911[/promo]

[promo]1347;1;Polub nas na fb[/promo]

Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.