Ze Świebodzina do Szczańca rowerem? Ma być dużo łatwiej, bezpieczniej i ekologiczniej

Czytaj dalej
Fot. CKiB Szczaniec
Anna Moyseowicz

Ze Świebodzina do Szczańca rowerem? Ma być dużo łatwiej, bezpieczniej i ekologiczniej

Anna Moyseowicz

Ze Świebodzina przez Lubinicko, Kupienino i Jerzyce, aż do Szczańca, a w przyszłości może nawet Zbąszynka. Tak będzie przebiegać nowa ścieżka rowerowa. Jej odcinek już zrealizowano.

Łącznie ponad dziewięć kilometrów ścieżki rowerowej

Pod koniec maja podpisano aneks do umowy na budowę ścieżki rowerowej. Inwestycja obejmuje budowę ponad dziewięciu kilometrów ścieżki wraz z małą architekturą. Trasa ma przebiegać na odcinkach dróg ze Świebodzina do Szczańca, w tym przez Lubinicko, Kupienino, Jerzyce i przez teren samego Szczańca, a w przyszłości być może biec także do Zbąszynka. Część inwestycji została już zrealizowana.

Pierwszy etap zadania zrealizowaliśmy już wcześniej i jesienią ubiegłego roku oddaliśmy do użytku około pięciokilometrowy odcinek łączący Szczaniec z Kupieninem, który przebiega przez Ojerzyce. Weszliśmy około 500 metrami na teren gminy Świebodzin, gdzie będzie realizowany drugi etap. Tam zostanie wybudowane około 4,5 kilometra ścieżki Łącznie ponad 9 200 metrów ścieżki rowerowej w pasie dróg powiatowych

- mówi wójt gminy Szczaniec Krzysztof Neryng.

Teraz czas na Świebodzin

31 maja, w poniedziałek, umowę dotyczącą budowy ścieżki podpisali Marcin Jabłoński - członek zarządu województwa lubuskiego, Tomasz Sielicki - burmistrz Świebodzina, Krzysztof Neryng - wójt Gminy Szczaniec i Elżbieta Baranowska - skarbnik Szczańca. Projekt warto około sześciu milionów złotych, obejmuje budowę ścieżki wraz z tak zwaną małą architekturą, czyli miejscami odpoczynku dla podróżujących, w tym przypadku rowerzystów.

Są to stoły z ławeczkami i stojące obok kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. W takim punkcie rowerzysta może usiąść, odpocząć, zjeść posiłek i jechać dalej

- mówi wójt.

W ramach zadania z 2019 roku, na na terenie gminy Szczaniec, część drogi została już oświetlona. Lampy stoją również na odcinku planowanej dopiero trasy.

Zadanie polegało na budowie nowego, własnego oświetlenia ulicznego w całej gminie - prawie 450 ekologicznych punktów świetlnych. Uniezależniliśmy się od dostawcy, mamy własną sieć oświetleniową. Pięć z tych lamp trafiło wówczas na ścieżkę, która miała być dopiero budowana. Świebodzin temat pociągnął dalej i cały odcinek pomiędzy Ojerzycami a Kupieninem jest już oświetlony. Wynika to jednak głównie nie tyle z udogodnień dla rowerzystów, a z tego, że mieszkańcy muszą dojść na stację PKP. To oświetlenie ułatwia życie dzieciom i młodzieży, dojeżdżającym do szkół, a także dorosłym, dojeżdżającym do pracy pociągiem

- tłumaczy Neryng.

Będzie dalszy etap projektu?

Wójt zapowiada dalszy, trzeci już etap projektu. Ta inwestycja ma zakończyć się w 2022 roku, jednak w przyszłości planowane jest połączenie ścieżką rowerową Szczańca i Zbąszynka. - W przyszłości chcielibyśmy także połączyć Szczaniec właśnie z gminą Zbąszynek i aplikować na środki w celu realizacji pomysłu. To plany, choć mocno realne plany - mówi.

Zobacz: Zielona Góra. Zatonie. Kłopotliwa ścieżka rowerowa do Zatonia

Projekt ma ograniczyć zanieczyszczenia

Głównym celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń z sektora transportu. - Cieszę się, że podpisujemy (...) kolejną umowę w ramach szeroko zakrojonych działań, związanych z ochroną środowiska i zmniejszaniem tzw. niskiej emisji. Łącznie podpisaliśmy już umowy o wartości blisko 120 milionów złotych. Dzięki temu powstało prawie 180 kilometrów ścieżek - mówi Marcin Jabłoński, szef zarządu województwa lubuskiego.

I dodaje, że planowany jest nowy program, który miałby być realizowany ze środków tak zwanej nowej perspektywy unijnej. W jego ramach w dalszym ciągu ograniczano by emisję zanieczyszczeń i rozwijano sieć ścieżek rowerowych.

Obecnie trwa opis infrastruktury rowerowej na terenie regionu.

Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe, to wszystko dzieje się w ramach polsko-niemieckiego projektu Odra Velo finansowanego z funduszy Interreg. Gdy będziemy już mieli tę szczegółową diagnozę, przygotujemy projekt i plan działań na najbliższy czas. Tak, aby całe województwo lubuskie objęte było powiązaną ze sobą siatką połączeń rowerowych

– zapewnia Jabłoński.

Beneficjentem projektu jest gmina Szczaniec, a partnerami gmina Świebodzin, gmina Zbąszynek i powiat świebodziński. Wartość projektu to ponad 6 milionów złotych.

Anna Moyseowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.