Leszek Kalinowski

Żeby już tak nie iskrzyło

Prof. Jerzy Leszkowicz- Baczyński, Janusz Kubicki, Barbara Marcinów i Radosław Brodzik Fot. Leszek Kalinowski Prof. Jerzy Leszkowicz- Baczyński, Janusz Kubicki, Barbara Marcinów i Radosław Brodzik
Leszek Kalinowski

Mieszkańcy razem z urzędnikami ułożyli regulamin, dotyczący konsultacji społecznych. Co on oznacza dla każdego z nas?

- A panie, za komuny, nikt o nic się nie pytał. Budowano, gdzie chciano i miasto się rozwijało, a teraz? Wszędzie, ale nie w mojej okolicy - mówi Stefan Gracz. - Protest za protestem.

- Dobrze, że dziś ludzie mają większą świadomość i uwierzyli, że mają wpływ na to, jak wygląda ich otoczenie, miasto - wyraża swoją opinię Mariola Faflik. - Trzeba tylko poprawić sposób komunikacji. Bo uważam, że zawsze się można jakoś dogadać.

Nie tylko pani Mariola tak uważa. A wiadomo, że jak będzie porozumienie, to wszyscy będą zadowoleni. Część mieszkańców postanowiła coś w tej sprawie zrobić, a konkretnie - opracować regulamin ds. konsultacji społecznych. I właśnie zakończyła nad nim prace.

Efektem jest powstanie projektu regulaminu konsultacji społecznych, który został opracowany na podstawie rekomendacji, jakie magistrat przyjął od Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych z Warszawy (FISE).

To ona z inicjatywy Ruchu Miejskiego Zielona Góra i w porozumieniu z miastem prowadziła w styczniu 2016 cykl szkoleń i warsztatów, w których uczestniczyła strona społeczna, czyli organizacje pozarządowe, społecznicy oraz mieszkańcy oraz strona miejska, czyli urzędnicy, radni i przedstawiciele władz. Następnie doradcy społeczni FISE opracowali dla Zielonej Góry zbiór rekomendacji, na podstawie, których wybrana z warsztatów grupa rozpoczęła pracę nad roboczą wersją dokumentu, jakim jest regulamin konsultacji społecznych dla Zielonej Góry.

- Grupa spotkała się kilka razy, a także pracowała w mniejszych podzespołach tematycznych i redakcyjnych - mówi Barbara Marcinów. - Przeanalizowała kilkanaście regulaminów konsultacji społecznych funkcjonujących w największych miastach w Polsce, aby zdefiniować kanon dobrych praktyk dla Zielonej Góry. Grupa starała się zaprojektować cały proces w zgodzie z standardami jakościowymi w konsultacjach społecznych progresywnych miast, trendami w partycypacji oraz mając na uwadze specyfikę, mocne i słabe strony oraz potrzeby miasta Zielona Góra.

- Grupa przede wszystkim wzorowała się na rekomendacjach z FISE oraz dokumentach regulaminów funkcjonujących, które zostały już wdrożone a opracowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Konsultacje z zasadami” w miastach jak: Słupsk, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Toruń, Kalisz - dodaje B. Marcinów.

- Regulamin na pewno usprawni miastu jak i organizacjom, mieszkańcom działalność - podkreśla Tomasz Lehman, przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego- Wiemy, jak się zachować w sytuacjach spornych itd.

- Mimo wielu różnic a i czasami sporów udało nam się wspólnie stworzyć dobry dokument, który mam nadzieje będzie dobrze wykorzystany dla rozwoju miasta- mówi Radosław Brodzik. A profesor Jerzy Leszkowicz-Baczyński z UZ podkreśla, że dokument ustala zasady, które będą obowiązywały obie strony, tzn. miasto i mieszkańców we wszystkich sprawach, które będą przedmiotem konsultacji.

- To instrukcja, żeby uczyć się demokracji - dodaje Aleksander Piskorz.

Np. regulamin zakłada, że wystarczy zgłoszenie trzech radnych lub trzech organizacji, lub 40 mieszkańców (podpisów), by zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie konsultacji i w danej sprawie. Powstanie też społeczna rada, która będzie opiniować te wnioski, jak i raport z przeprowadzonych konsultacji.

Jak mówi prezydent Janusz Kubicki, by regulamin wszedł w życie, konieczne jest przyjęcie dokumentu przez radę miasta. To natomiast musi zostać poprzedzone... konsultacjami społecznymi.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.