Grzegorz Kozakiewicz

Żeby ludzie nie ryzykowali na obwodnicy

Grzegorz Kozakiewicz

Do 30 maja składać można oferty w przetargu na wykonanie opracowania dla kładki przy ul. Wapiennej w Żarach, prowadzącej do strefy przemysłowej.

Na potrzebę takiego rozwiązania od lat zwracali uwagę piesi i rowerzyści zmierzający do pracy w żarskiej strefie przemysłowej.

Tereny fabryczne na dawnym lotnisku są oddzielone od miasta dwoma pasami obwodnicy. Otaczają ją barierki. Brakuje tu chodników i przejścia dla pieszych. Każdy, kto chciałby dostać się na drugą stronę ulicy, ryzykuje życiem. Szczególnie rano i po zejściu z popołudniowej zmiany. Kierowcy nic sobie nie robią z sąsiedztwa firm i osiedla mieszkaniowego. Zwalnia miało kto.

- To co się dzieje w tym miejscu, to jakiś dramat - mówił na jednym z ostatnich posiedzeń komisji radny, Lesław Krzyżak. - Trzeba temu zaradzić, zanim dojdzie do jakiejś poważnej tragedii.

Istnieje szansa, że wiadukt stanie jeszcze w tym roku. Do końca lipca ma zostać opracowany program funkcjonalno - użytkowy, oraz zarys kosztorysu inwestorskiego, który posłuży w przetargu na budowę drogi łączącej ulicę Wapienną z Kilińskiego. Droga ma być odwodniona i powstać nowe oświetlenie. Nad obwodnicą w pobliżu firmy Hart - SM i drukarni Chroma, wzniesiona zostanie kładka pieszo rowerowa o długości 50 metrów i szerokości 3,5 metra.

Przejście ma być przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowa inwestycja magistratu powstanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. To oznacza, że kredyt na zadanie weźmie wykonawca, a miasto go spłaci.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.