Żeby nikt się nie dał nowotworom

Czytaj dalej
Fot. Fot. Agnieszka Wiśniewska
oprac. (zeb)

Żeby nikt się nie dał nowotworom

oprac. (zeb)

- Wciąż zdarzają się takie pacjentki, które u ginekologa nie były od urodzenia dziecka czyli nawet 20-30 lat - mówi ginekolog Mariusz Stępień.

W ramach Dnia Walki z Rakiem szpital zorganizował białą sobotę „Kocham Cię badać”. Diagności wykonywali bezpłatnie badanie PSA (test przesiewowy pozwalający na wykrycie bezobjawowego raka prostaty - dla 50 mężczyzn) i badanie CA125 (antygenu nowotworowego wykorzystywanego w diagnostyce nowotworów głównie raka jajnika - dla 50 kobiet). Akcja startowała o 8.00, ale pierwsi chętni ustawili się w kolejce już przed 7.00. Limit badań dla panów wyczerpał się o 10.00, a dla pań o 10.30).

Specjaliści rozmawiali też z pacjentami o znaczeniu profilaktyki i skutecznym leczeniu nowotworów. Każdy otrzymał też pakiet materiałów edukacyjnych związanych z profilaktyką nowotworową. - Dzięki takim akcjom świadomość społeczeństwa rośnie, a wciąż zdarzają się takie pacjentki, które u ginekologa nie były od urodzenia dziecka czyli nawet od 20 czy 30 lat - mówił M. Stępień. - Wciąż jeszcze wiele jest do zrobienia, także wśród panów. Wiedza o chorobach gruczołu krokowego jest znikoma, a o samobadaniu jąder niewielu mężczyzn słyszało. Tyle samo o tym, że rak piersi może dotknąć także panów - dodał.

- Wiele zależy od tego, co jemy. Polak rocznie zjada 150 kg owoców i warzyw. Grek - 450 kg. To m.in. dlatego zachorowalność na choroby nowotworowe jest tam znacznie mniejsza niż w Polsce - mówiła Ewelina Czeleń, pielęgniarka z oddziału onkologii klinicznej.

Agnieszka Wiśniewska Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki

oprac. (zeb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.