Żeby nikt się nie dał nowotworom

Czytaj dalej
Fot. Fot. Agnieszka Wiśniewska
oprac. (zeb)

Żeby nikt się nie dał nowotworom

oprac. (zeb)

- Wciąż zdarzają się takie pacjentki, które u ginekologa nie były od urodzenia dziecka czyli nawet 20-30 lat - mówi ginekolog Mariusz Stępień.

W ramach Dnia Walki z Rakiem szpital zorganizował białą sobotę „Kocham Cię badać”. Diagności wykonywali bezpłatnie badanie PSA (test przesiewowy pozwalający na wykrycie bezobjawowego raka prostaty - dla 50 mężczyzn) i badanie CA125 (antygenu nowotworowego wykorzystywanego w diagnostyce nowotworów głównie raka jajnika - dla 50 kobiet). Akcja startowała o 8.00, ale pierwsi chętni ustawili się w kolejce już przed 7.00. Limit badań dla panów wyczerpał się o 10.00, a dla pań o 10.30).

Specjaliści rozmawiali też z pacjentami o znaczeniu profilaktyki i skutecznym leczeniu nowotworów. Każdy otrzymał też pakiet materiałów edukacyjnych związanych z profilaktyką nowotworową. - Dzięki takim akcjom świadomość społeczeństwa rośnie, a wciąż zdarzają się takie pacjentki, które u ginekologa nie były od urodzenia dziecka czyli nawet od 20 czy 30 lat - mówił M. Stępień. - Wciąż jeszcze wiele jest do zrobienia, także wśród panów. Wiedza o chorobach gruczołu krokowego jest znikoma, a o samobadaniu jąder niewielu mężczyzn słyszało. Tyle samo o tym, że rak piersi może dotknąć także panów - dodał.

- Wiele zależy od tego, co jemy. Polak rocznie zjada 150 kg owoców i warzyw. Grek - 450 kg. To m.in. dlatego zachorowalność na choroby nowotworowe jest tam znacznie mniejsza niż w Polsce - mówiła Ewelina Czeleń, pielęgniarka z oddziału onkologii klinicznej.

Agnieszka Wiśniewska Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki

oprac. (zeb)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.