Żeby starsi nie bali się już dłużej komputerów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum K. Smorąg
Leszek Kalinowski

Żeby starsi nie bali się już dłużej komputerów

Leszek Kalinowski

O stworzeniu pracowni multimedialnej rozmawiamy z Krzysztofem Smorągiem, prezesem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa.

Dziś spełnia się kolejne marzenie mieszkańców, bo otwarcie pracownię multimedialną. Skąd się wziął pomysł na nią?
Dwa lata temu nasza wieś dostała 100 komputerów z unijnego programu. Ale jak się okazuje, sam sprzęt to za mało. W urzędzie gminy nie zauważono, by wzrosła liczba spraw załatwianych przez internet. A przecież komputer ma ułatwiać życie. Stąd pomysł, by nauczyć mieszkańców korzystania z poczty elektronicznej, bip, płacenia rachunków czy robienia zakupów przez internet...

Pracownia znajduje się w Wiejskim Domu Kultury?
Tam ma siedzibę nasze stowarzyszenia. Zaproponowaliśmy dyrektorce, że w jednym z pomieszczeń zrobimy pracownię. Przychylnie się odniosła do naszego pomysłu. Wspierał nas burmistrz. Z naszych składek kupiliśmy farbę, odnowiliśmy salę. Staraliśmy się o pracownię w jednej z firm telekomunikacyjnych, ale się nie udało. Dlatego zwróciliśmy się do firmy, która wyposażyła gminę w komputery i... dostaliśmy sprzęt.

Wiele się u nas dzieje, bo ludzie chętnie poświęcają swój czas, by wspólnymi siłami zmieniać naszą wieś - mówi Krzysztof Smorąg.
Archiwum K. Smorąg Nowa pracownia multimedialna w Nietkowie.

Ale to nie wszystko?
Brakowało nam drukarki, kserokopiarki, monitora telewizyjnego, mebli. Złożyliśmy projekt na dofinansowanie do Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych w ramach programu Trampolina.

Udało się zrealizować plan. Co dalej?
Mamy ludzi, którzy w formie wolontariatu, poprowadzą zajęcia. Liczymy, że młodzi ludzie przyprowadzą na nie swoich rodziców, dziadków. Bo dzieci nie mają dziś problemów z laptopem, komórką, a starsi się obawiają, że coś popsują. Musimy przezwyciężyć ten ich strach i nauczyć ich wielu przydanych umiejętności. Konieczna jest zmiana mentalności... W WDK mamy kuchnię, więc spotkania będą w miłej atmosferze, przy kawie, ciastku. Poza tym z pracowni będą mogli korzystać uczestniczy zajęć w WDK.

Ile osób działa w stowarzyszeniu?
Zaangażowanych jest 30 osób, w różnym wieku. Ludzie chcą działać, zmieniać otoczenie, ułatwiać sobie życie, integrować się. I to jest bardzo cenne. Osoby te działają także w innych organizacjach np. w kole gospodyń wiejskich..

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.