Żeby starsi nie bali się już dłużej komputerów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum K. Smorąg
Leszek Kalinowski

Żeby starsi nie bali się już dłużej komputerów

Leszek Kalinowski

O stworzeniu pracowni multimedialnej rozmawiamy z Krzysztofem Smorągiem, prezesem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa.

Dziś spełnia się kolejne marzenie mieszkańców, bo otwarcie pracownię multimedialną. Skąd się wziął pomysł na nią?
Dwa lata temu nasza wieś dostała 100 komputerów z unijnego programu. Ale jak się okazuje, sam sprzęt to za mało. W urzędzie gminy nie zauważono, by wzrosła liczba spraw załatwianych przez internet. A przecież komputer ma ułatwiać życie. Stąd pomysł, by nauczyć mieszkańców korzystania z poczty elektronicznej, bip, płacenia rachunków czy robienia zakupów przez internet...

Pracownia znajduje się w Wiejskim Domu Kultury?
Tam ma siedzibę nasze stowarzyszenia. Zaproponowaliśmy dyrektorce, że w jednym z pomieszczeń zrobimy pracownię. Przychylnie się odniosła do naszego pomysłu. Wspierał nas burmistrz. Z naszych składek kupiliśmy farbę, odnowiliśmy salę. Staraliśmy się o pracownię w jednej z firm telekomunikacyjnych, ale się nie udało. Dlatego zwróciliśmy się do firmy, która wyposażyła gminę w komputery i... dostaliśmy sprzęt.

Wiele się u nas dzieje, bo ludzie chętnie poświęcają swój czas, by wspólnymi siłami zmieniać naszą wieś - mówi Krzysztof Smorąg.
Archiwum K. Smorąg Nowa pracownia multimedialna w Nietkowie.

Ale to nie wszystko?
Brakowało nam drukarki, kserokopiarki, monitora telewizyjnego, mebli. Złożyliśmy projekt na dofinansowanie do Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych w ramach programu Trampolina.

Udało się zrealizować plan. Co dalej?
Mamy ludzi, którzy w formie wolontariatu, poprowadzą zajęcia. Liczymy, że młodzi ludzie przyprowadzą na nie swoich rodziców, dziadków. Bo dzieci nie mają dziś problemów z laptopem, komórką, a starsi się obawiają, że coś popsują. Musimy przezwyciężyć ten ich strach i nauczyć ich wielu przydanych umiejętności. Konieczna jest zmiana mentalności... W WDK mamy kuchnię, więc spotkania będą w miłej atmosferze, przy kawie, ciastku. Poza tym z pracowni będą mogli korzystać uczestniczy zajęć w WDK.

Ile osób działa w stowarzyszeniu?
Zaangażowanych jest 30 osób, w różnym wieku. Ludzie chcą działać, zmieniać otoczenie, ułatwiać sobie życie, integrować się. I to jest bardzo cenne. Osoby te działają także w innych organizacjach np. w kole gospodyń wiejskich..

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.