Żeby świat otworzył się na ludzi z autyzmem

Czytaj dalej
Fot. Stowarzyszenie Dalej Razem
Łukasz Koleśnik

Żeby świat otworzył się na ludzi z autyzmem

Łukasz Koleśnik

- Chcemy oswoić wszystkich z takimi ludźmi, przygotować na przyjęcie ich do społeczności - mówi terapeutka. W piątek wielki marsz.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” z Zielonej Góry (oddział w Gubinie) wraz z miejscowymi organizacjami po raz czwarty organizują akcję „Gubin na Niebiesko dla Autyzmu”.

- Zanim skończą państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm. Pomimo tak częstego występowania tego zaburzenia osoby z autyzmem borykają się z szeregiem przeszkód w życiu codziennym, między innymi ograniczonym dostępem do dokładnej diagnostyki, odpowiednich terapii, edukacji, możliwości zatrudnienia i udziału w życiu społecznym - tłumaczy Elżbieta Konopacka, terapeutka ze stowarzyszenia „Dalej Razem”.

Gubin na Niebiesko dla autyzmu:

Przypomina, że właśnie dlatego siedem lat temu Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wyznaczyło 2 kwietnia jako Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Po to, aby zwrócić uwagę na istotne problemy takich osób na całym świecie, a kolorem tego dnia jest niebieski - ubieramy się na niebiesko, oświetlamy budynki, itp. W Polsce kwiecień uznany jest jako czas przeznaczony na edukację, promocję wiedzy o autyzmie i oswojenie ludzi z tym zaburzeniem - wyjaśnia Konopacka.

W Gubinie i okolicach jest kilkanaście osób z autyzmem. Są to nie tylko dzieci, ale też młodzież i ludzie dorośli. - Dlatego tak ważne są takie akcje. To czas, kiedy możemy przybliżyć mieszkańcom to zaburzenie, oswoić ich z takimi ludźmi, pokazać ich światu, a tym samym przygotować na przyjęcie ich do społeczności. Chodzi głównie o akceptację - wyjaśnia Konopacka.

W akcję angażuje się między innymi Młodzieżowa Grupa „Otwarte” z Marcinem Gwizdalskim na czele oraz często angażujące się w społeczne wydarzenia stowarzyszenie Esquadra. - Owiniemy Basztę Ostrowską niebieską wstęgą. Zaczynamy 1 kwietnia o 10.00. Tego dnia odbędzie się też marsz. 2 kwietnia, wieczorem, rozświetlimy miasto na niebiesko, podobnie jak w zeszłym roku - mówi prezes Esquadry, Kamil Kuśnierek.

Podczas marszu rozdawane będą ulotki. Marsz dotrze na Wyspę Teatralną, gdzie zasadzi rododendrony, tworząc tzw. Niebieski Zakątek. Przewidziane są również różne atrakcje dla dzieci.

Akcja polega nie tylko na uświadamianiu społeczności, ale także namacalnej pomocy. 2 kwietnia w domu kultury odbędzie się charytatywny koncert o nazwie „Niebieskie Anioły”. - Cały dochód z biletów i licytacji będzie przeznaczony na wsparcie osób z autyzmem z terenu miasta i gminy Gubin - tłumaczy Konopacka.

Przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia będzie można podziwiać prace artystyczne osób chorych na autyzm. Zostaną one wystawione w ratuszu oraz w farze. 14 kwietnia po raz drugi do Gubina przyjadą osoby z autyzmem z całego Lubuskiego i zaprezentują swoje talenty.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.