Zegarek na przystankach już nie będzie potrzebny

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Zegarek na przystankach już nie będzie potrzebny

Jarosław Miłkowski

Za ponad rok na przystankach powinny pojawić się elektroniczne tablice z informacjami o prz yjeździe autobusu czy tramwaju. Miasto właśnie ogłosiło przetarg. Podobne tablice Zielona Góra zamontowała... 14 lat temu.

Takie rozwiązania są już w wielu miastach w Polsce od lat

Na dworcach kolejowych można było je spotkać jeszcze wcześniej. Teraz będzie to w Gorzowie! Mowa o systemie informacji pasażerskiej. Tak oficjalnie nazywają się tablice elektroniczne, na których wyświetlane są informacje o tym, za ile czasu przyjedzie tramwaj czy autobus komunikacji miejskiej. Są one montowane przy przystankach. A działają w prosty sposób.

Autobus czy tramwaj wysyła sygnał GPS. System informacji go odbiera. Bierze pod uwagę, ile minut zwykle dany odcinek pokonywany był przez pojazd. Oprócz tego oblicza, czy pojazd nie jedzie wolniej, bo np. utknął w korku. I na podstawie tych wszystkich danych wysyła informacje do poszczególnych przystanków na trasie danej linii o tym, za ile minut powinien podjechać autobus lub tramwaj.
W Polsce jako pierwsza takie tablice zamontowała Zielona Góra. Było to w grudniu 2005 r. Początkowo system obejmował tylko 11 przystanków. Dziś jest w 16 miejscach, ale właśnie się rozrasta. Jak to będzie w Gorzowie?

W naszym mieście mamy aż 355 przystanków autobusowych i tramwajowych. A tablic będzie 34 (łącznie na 29 przystankach). Odsetek przystanków, na których będzie system, niech Was jednak nie przeraża. Wiele przystanków jest np. na obrzeżach miast lub w miejscach, gdzie w ciągu dnia kursuje niewiele autobusów. Montowanie tablic w takich miejscach byłoby nieracjonalne.

O wyborze przystanków, na których będą tablice, zdecydowała konieczność ich proporcjonalnego rozmieszczenia w całym mieście. Kierowaliśmy się też danymi dotyczącymi ruchu pasażerów. Tablice będą tam, gdzie jest duży – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

W ścisłym centrum tablice będą na każdym przystanku, czyli przy łaźni i murach miejskich, przy Arsenale, naprzeciwko wyjścia z katedry, a także na zupełnie nowych przystankach tramwajowych u zbiegu ulic: Chrobrego i Sikorskiego. Przypomnijmy: koło Rossmana będziemy wsiadać do tramwajów jadących w stronę Wieprzyc, koło tablicy z nekrologami przy katedrze – w stronę Manhattanu, a w stronę Piasków przystanek będzie wysepce między ul. Chrobrego na wysokości Skweru 31 Sierpnia 1982 r.

Gdzie jeszcze będą tablice? Z reguły będą to przystanki, z których jedzie się w stronę centrum. To dlatego, że w przeciwnym kierunku pasażerowie głównie wysiadają, a oczekujących na pojazd jest niewiele. Przykład pierwszy: tablice będą na przystanku autobusowym przy Gorzowskiej Lecznicy Specjalistycznej, ale już po drugiej stronie Walczaka ich nie będzie. Przykład drugi: na al. 11 Listopada i Kostrzyńskiej tablice będą na przystanku na wysokości cerkwi oraz Stowarzyszenia Brata Alberta dla jadących w stronę centrum, nie będzie ich w stronę Wieprzyc.

Na 23 przystankach oprócz danych dotyczących przyjazdu pojazdów będą także informacje o jakości powietrza. Tablice mają zostać zamontowane w ciągu dziesięciu miesięcy od momentu podpisania umowy.

Przy okazji montowania systemu informacji pasażerskiej zostaną też zamontowane nowe kamery monitoringu.

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.