Zegarek na przystanku już nie będzie potrzebny

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Zegarek na przystanku już nie będzie potrzebny

Jarosław Miłkowski

Znana jest lista przystanków, na których pojawią się elektroniczne tablice, które poinformują, za ile minut przyjedzie autobus i tramwaj.

- Gdy stoję na przystanku, często słyszę pytania, czy autobus lub tramwaj już odjechał. Teraz każdy będzie mógł sam zobaczyć, kiedy przyjedzie następny – mówi Maksym Adamczyk, student AWF-u ze śródmieścia. Gorzowianin cieszy się, że miasto zabiera się właśnie za stworzenie - to nazwa oficjalna – Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Chodzi o to, że na co najmniej 28 przystankach (patrz: niżej) pojawią się elektroniczne wyświetlacze. Będą informowały nas o tym, za ile minut jaki konkretnie autobus czy tramwaj przyjedzie na przystanek, na którym właśnie stoimy.

Takie systemy są w wielu miastach od lat. A kiedy będą w Gorzowie? Urzędnicy szacują, że do lipca przygotowany będzie projekt oraz kosztorys. A później system będzie się pojawiał na przystankach stopniowo. Tam, gdzie można, niemal od razu, a w najbliższych latach – gdy tylko będą remontowane drogi oraz torowiska.
- Kolejne 12 tablic planowanych jest przy okazji budowy trasy tramwajowej – mówi „GL” Ewa Sadowska – Cieślak. Nowa linia do 2025 r. pobiegnie od ul. Walczaka przez park Kopernika, ul. Piłsudskiego i ul. Górczyńską na Manhattan.
Jak działa ten system? Na przystankach i w autobusach zamontowane będą specjalne czujniki. Gdy autobus będzie mijał poszczególne przystanki, to – w oparciu o prędkość jazdy pojazdu – do kolejnych przystanków system będzie wysyłał informację o długości przejazdu.

Informację o czasie oczekiwania na autobus i tramwaj będzie można też zaczerpnąć ze smart - fona. System będzie też bowiem dostępny przez internet.
Ile będzie kosztować system? Tego jeszcze nie wiadomo. Jeśli uda się zaoszczędzić na przetargu, to urzędnicy mają już wytypowanych siedem dodatkowych przystanków przy ulicach: Marcinkowskiego (przystanek o nazwie „Pegaz”), Kombatantów („Galeria Manhattan” i „Kombatantów”), Kosynierów Gdyńskich (skrzyżowanie z Matejki), al. 11 Listopada („Plac Słoneczny”), Towarowej i przy rondzie Szczecińskim.

Tablice informacyjne pojawią się na przystankach przy ulicach:
Jagiełły (obok łaźni i obok murów), Chrobrego (koło katedry i arsenału – przystanki autobusowe, koło Słońca i koło Borowskiego - tramwajowe), Estkowskiego (przy AWF-ie i Askanie), rondo Myśliborskim, Sikorskiego (przy bułkach z pieczarkami, koło katedry oraz przystanek „Herberta”), Kazimierza Wielkiego (pętla), Fredry, Fabryczna, ul. Śląska („Kwiatowa”), al. 11 Listopada („os. Słoneczne”), Walczaka (przy GLS-ie), rondo Górczyńskie, Warszawska (na wysokości pl. Staromiejskiego), rondo Gdańskie, Kosynierów Gdyńskich („Mieszko”), Kostrzyńska (pętla), Fieldorfa-Nila (pętla).

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.