Zerówki w szkołach, trzylatki mają miejsce

Czytaj dalej
Leszek Kalinowski

Zerówki w szkołach, trzylatki mają miejsce

Leszek Kalinowski

Sześciolatki pożegnają się z przedszkolami. A w Nowym Mieście będą zespoły edukacyjne. Takie czekają nas zmiany.

W tym roku szkolnym etap nauczania zintegrowanego (klasy I - III) zakończy 60 oddziałów. A że każdy prowadzi jeden nauczyciel, tyle samo osób powinno więc od września rozpocząć pracę z pierwszymi klasami. Tymczasem - jak wynika z danych - pierwszoklasistów w całym mieście będzie tylko 159. To dzieci odroczone. Nie wiadomo, ilu rodziców sześciolatków zdecyduje się posłać swoje pociechy na lekcje. Zdaniem wiceprezydent Wiolety Haręźlak, jak poznają warunki oferowane w zerówkach, to zdecydują się na nie.

W tej sytuacji, jeśli miasto, nic by nie zmieniło, zostałaby pusta baza, nauczyciele stracili pracę, ale najważniejszym byłby brak miejsc w przedszkolach dla trzylatków. A w Zielonej Górze 97 procent dzieci w tym wieku uczęszcza co roku do tych placówek.
Co zatem postanowiło miasto? Żeby stworzyć miejsca dla trzylatków, sześciolatki przeniesie do szkół, by tam przygotowywali się w tzw. zerówkach. - Ale to skandal! - mówi Jolanta Bryś, mama Jagody. - Znam przedszkole. Córka lubi panią. Jesteśmy zadowoleni i nie chcemy przenosić się do szkoły. Wiadomo, że lepsza opieka jest w przedszkolu!

Zdaniem wiceprezydent Haręźlak to nieuprawniona opinia. Bo w zerówkach ma być tak samo jak w przedszkolu. Tzn. dzieci będą mogły przebywać w nich od 6.30 i pozostawać w nich tak długo, jak zażyczą sobie rodzice. Tak jak w przedszkolach będą płacić tylko wyżywienie (za wsad do kotła). Posiłki będą dwa, a gdy rodzice zdecydują inaczej, to trzy. Dzieci tak jak w przedszkolu, po zajęciach programowych, będą - nie w świetlicach - a w swoich salach. Z czasem, jak będzie ich ubywać, w jednej z kilku grup. Tak jak to jest teraz w przedszkolu. A zamiast woźnej będzie asystent nauczyciela.

- Plusem ma być to, że pani, która poprowadzi grupę, będzie ją uczyła w kolejnych latach - podkreśla W. Haręźlak. - I dziecko nie będzie już musiało uczestniczyć w naborze do szkoły. Nawet jeśli będzie spoza rejonu, to wiadomo, że pójdzie właśnie do tej szkoły i klasy, znanej mu od roku.

Zerówki w szkołach, trzylatki mają miejsce
Mariusz Kapała Szkoły muszą być dobrze przygotowane, by mieć u siebie zerówki - mówi Daniel Szymendera z Filipem (6 lat) i Kacprem (10 lat).

Wczoraj rozmawiała o tym komisja edukacji. Radni nie mieli wątpliwości, że to dobre rozwiązania. Podobnie jak i łączenie szkół i przedszkoli w Nowym Mieście w zespoły. To z kolei pomysł trzech radnych w dawnej gminy: Tomasza Sroczyńskiego, Mariusza Rosika i Wiesława Kuchty. W ten sposób ma się poprawić organizacja i zarządzanie budynkami. Dziś jest na przykład tak, że przedszkole w Ochli jest w tym samym budynku co szkoła. A jednak pierwszą placówką zarządza dyrekcja z Przylepu.
Więcej na temat zmian w sobotę w „Tygodniku Zielonogórskim”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.