Leszek Kalinowski

Zespół da sobie radę

Edukacyjny nr 1 w Chynowie (przedszkole, podstawówka, gimnazjum) funkcjonuje od dawna i dobrze sobie radzi. Fot. Mariusz Kapała Edukacyjny nr 1 w Chynowie (przedszkole, podstawówka, gimnazjum) funkcjonuje od dawna i dobrze sobie radzi.
Leszek Kalinowski

Przedszkola zostaną połączone ze szkołami w zespoły w Zielonej Górze. By łatwiej było nimi rządzić i dostosowywać do zmian, które wprowadza rząd.

Jak jest z oświatą po roku? Obawy były wielkie, dotyczyły sieci szkół, dowozów uczniów do placówek, nauczycielskich zarobków. A przecież na połączeniu nikt nie miał stracić. Zgodnie z obietnicami, szkoły pozostały, dowóz także. Nie zmieniły się wynagrodzenia.

Poważne zmiany w Nowym Mieście

Jednak od września szykują się w dzielnicy Nowe Miasto poważne zmiany. Dlaczego? By łatwiej było sobie radzić placówkom w sytuacjach ciągłych reform, wprowadzanych przez rząd. Weźmy choćby sześciolatki. Obowiązkowo miały chodzić do klasy pierwszej. Od września będą w zerówkach. Systemem zachwieje zapowiadana likwidacja gimnazjów. Chociaż jest nowa propozycja: czteroletnie szkoły podstawowe, czteroletnie gimnazja, czteroletnie ogólniaki i pięcioletnie technika.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? By nikt na tym nie stracił? Łatwiej o przesunięcia kadry, zmiany przeznaczeń pomieszczeń itd. w zespołach. Stąd inicjatywa radnych: Tomasza Sroczyńskiego, Wiesława Kuchty (klub Zielona Razem) oraz Mariusza Rosika (PO), by placówki z dzielnicy Nowe Miasto połączyć w zespoły edukacyjne. Zaczęłyby one funkcjonować od września tego roku.

Dziś jest tak, że przedszkole znajduje się w Przylepie, a w Ochli, Nowym Kisielinie, Raculi, Zawadzie, Zatoniu oddziały zamiejscowe. Dyrekcji ciężko być wszędzie i często, skoro dzieli ją czasem 20 kilometrów odległości. A przecież nauczyciel może zachorować, trzeba natychmiast ustalić zastępstwa. Poza tym - jak tłumaczył na komisji edukacji - Tomasz Sroczyński, w niektórych przypadkach jak w Ochli czy Zawadzie, przedszkola i szkoły są w tym samym obiekcie. Łatwiej funkcjonować, jeśli jest jeden gospodarz.

Najpierw powinniśmy zadbać o nasze pociechy, a potem, w miarę wolnych miejsc, przyjmować innych

- Nie może być takiej sytuacji, jak w Ochli, że dzieci szkolne mają obiady, a przedszkolne już nie, jedzą to, co przyniosą sobie z domu - podkreśla wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - Przecież wszyscy mogą korzystać ze stołówki, która jest w tym samym budynku. Podobnie z przyjmowaniem dzieci z innych gmin. Najpierw powinniśmy zadbać o nasze pociechy, a potem, w miarę wolnych miejsc, przyjmować innych. A do takich sytuacji dochodziło, kiedy przedszkole sobie, szkoła sobie.

Jak zatem zmieniłaby się sieć w dzielnicy Nowe Miasto?

Powstałyby: Zespół Edukacyjny nr 4 w Drzonkowie (gimnazjum, szkoła podstawowa, przedszkole w Raculi i jako oddział zamiejscowy w Zatoniu), Zespół Edukacyjny nr 5 w Ochli (szkoła podstawowa, przedszkole), Zespół Edukacyjny nr 6 w Przylepie (gimnazjum, podstawówka oraz przedszkole), Zespół Edukacyjny nr 7 (podstawówka w Starym Kisielinie i przedszkole w Nowym Kisielinie), Zespół Edukacyjny nr 8 w Zawadzie (podstawówka, przedszkole).

- W tym ostatnim sołectwie wystarczy zburzyć ścianę - mówi W. Haręźlak. - Dyrektor szkoły i tak już traktował kadrę z przedszkola jak swoją, zapraszając ją na różne spotkania... Bo przecież to naturalne, skoro są w jednym budynku.
A co z kadrą zarządzającą? Okazuje się, że trzy etaty w administracji przeniesione zostaną do innych placówek. Każdym zespołem będzie zarządzał dyrektor wraz z wicedyrektorami. Iloma? To zależy od liczby oddziałów, a także zapotrzebowania złożonego przez dyrektora. Miasto zgadza się na dodatkowych wicedyrektorów, nawet jeśli wskaźnik tego nie wymaga, a jest taka potrzeba. Tak się dzieje już w tzw. starej Zielonej Górze. Dziś w Przylepie planuje się zatrudnienie jednego dyrektora, trzech wicedyrektorów. W Drzonkowie dyrektor i czterech wicedyrektorów plus kierownik ds. gimbusów.

Odbyły się już spotkania z pracownikami, związkami zawodowymi. Opinię przedstawi rada dzielnicy, a potem zajmą się projektem uchwały radni miejscy. Jeśli przyjmą propozycję, potrzebna będzie zgoda kuratora, potem w marcu, kwietniu trzeba będzie zająć się statutami, a lipcu - konkursami na dyrektorów zespołów edukacyjnych.

Czekamy na opinie naszych Czytelników
W styczniu „Tygodniku Zielonogórskim” rozpoczęliśmy cykl, w którym sprawdzamy, co zmieniło się w mieście po roku od połączenia. Sprawdzamy, jakie są pierwsze oceny mieszkańców.

Tematy połączeniowe publikujemy dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki, a także wtedy, gdy coś ważnego wydarzy się w tej kwestii.
Już we wtorek - reportaż z Zawady, Jakie mieszkańcy mają spostrzeżenia, uwagi do życia w mieście? O czym marzą, co chcieliby zmienić w swoim sołectwie? Natomiast w piątek napiszemy, jak zmieniło się życie mieszkańców dzielnicy Nowe Miasto, jeśli chodzi o załatwianie różnych spraw w miejskich instytucjach.

Piszcie, dzwońcie i mówcie, co Was cieszy, co boli, co jest OK., a co należałoby zmienić. Liczymy na Wasze uwagi, dotyczące proponowanych zmian, m.in. oświatowych, o których piszemy w dzisiejszym artykule. Może podpowiecie również, jak to zrobić. Listy adresujcie: al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra, mailem: [email protected] lub [email protected]; tel. 68 324 88 74 lub 68 324 88 34. Dziękujemy za każdy głos.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.