Zespół jelita drażliwego: częstszy u nerwusów

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Ewa Kurzyńska

Zespół jelita drażliwego: częstszy u nerwusów

Ewa Kurzyńska

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, u podłoża którego nie leży stan zapalny czy inne zmiany patologiczne w jelitach. To choroba wrażliwców i nerwusów

Jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gastrologów. Szacuje się, że dokucza on od kilku do kilkunastu procent dorosłych Polaków. Pierwsze objawy choroby pojawiają się najczęściej w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Choć zdarza się, że chorują także nastolatki. Typowe objawy Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu należą bóle brzucha oraz problemy związane z wypróżnianiem się. W zależności od postaci choroby pacjentowi mogą dokuczać biegunki lub zaparcia.

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, u podłoża którego nie leży stan zapalny czy inne zmiany patologiczne w jelitach. Badania nad przyczynami schorzenia wykazały, że na ZJD częściej cierpią osoby żyjące w stresie, wrażliwe emocjonalnie. Często zdarza się, że pojawieniu dolegliwości towarzyszy jakaś silna sytuacja stresowa, np. utrata pracy, choroba bliskiej osoby, rozwód.

Czytaj więcej:

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Kurzyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.