Zgadnijcie, co powstanie w pomieszczeniu po Empiku...

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Zgadnijcie, co powstanie w pomieszczeniu po Empiku...

Jarosław Miłkowski

W pustych pomieszczeniach po gorzowskim Empiku w centrum powstaje bank. Ciężko zliczyć, który z kolei...

- Ludzie krakali, krakali i wykrakali. Mówili, że tu będzie bank. I będzie! - mówił nam w poniedziałek 21 grudnia Leszek Klimaszewski z Górczyna. Spotykamy go na skwerze w pobliżu katedry. Gorzowianina zaciekawiło, co robią budowlańcy w pustostanach po kultowym przez wiele lat Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli późniejszym Empiku. Z tablicy informacyjnej w dawnym oknie wystawowym dowiedział się, że właśnie powstaje tu nowa siedziba banku Pekao S.A. (czyli „tego z żubrem”). Tym samym będzie to najemca pomieszczeń po Empiku, który zniknął - jak ten czas leci! - już 2,5 roku temu. Kilka miesięcy temu otworzyła się apteka. Wcześniej działał tu też sklep spożywczo-monopolowy, ale już dawno został zamknięty.

- Do nowej lokalizacji zostanie przeniesiona placówka, która do tej pory funkcjonowała po sąsiedzku - potwierdzała wczoraj Katarzyna Münnich z biura komunikacji banku Pekao. Powoli dowiadują się już o tym klienci banku. - Powiedziała mi o tym pani w okienku - mówi pan Paweł, który od wielu lat ma konto na parterze wieżowca byłej „Przemysłówki”. Faktycznie - tuż obok.
Terminu otwarcia siedziby bank jeszcze nie zdradza. Zapewnia jednak, że placówka będzie... nowoczesna.
Gdy wczoraj nasz reporter wybrał się na spacer, to tylko pomiędzy Parkiem 111 a magistratem oraz między mostem Staromiejskim a dawnym kinem Słońce doliczył się... 27 banków. - Po tym, gdy Tesco się zamknęło, w centrum łatwiej kredyt wziąć niż chleb kupić - mówi Klimaszewski.

W tej sprawie miasto twierdzi, że nic zrobić nie może, bo powstają one w pomieszczeniach prywatnych. - To, że są one ulokowane w centrum miasta, to norma. Tak wyglądają już miasta w Europie czy w Stanach Zjednoczonych - mówi Artur Radziński, pośrednik nieruchomości, a zarazem były gorzowski radny.

Odpowiedź na to, dlaczego banki opanowały centrum, jest oczywista: - One są w stanie zapłacić więcej od konkurencji
- tłumaczy Radziński.

Olgierd Grzeszak, dyrektor jednej z dużych firm finansowych, który pracował w gorzowskich bankach, zwraca jednak uwagę: - Filipinki żaden bank przecież nie wyrzucał. Empik też sam zrezygnował z lokalu w centrum. Banki w śródmieściu to efekt tego, że handel stąd przenosi się do galerii handlowych - mówi Grzeszak.


Odpowiedź na to, dlaczego banki opanowały centrum, jest oczywista: - One są w stanie zapłacić więcej od konkurencji
- tłumaczy Radziński

Do centrów zakupowych przenoszą się też banki. Pekao będzie miało też siedzibę w galerii Manhattan. Kilka dni temu swoje podwoje zamknął też bank PKO BP („ten ze skarbonką”) przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Przeniósł się w pobliże Lidla i Rossmana na rogu ulic: Mieszka I i Mickiewicza. Przy Kosynierów został tylko tylko bankomat...

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się sprawami bieżącymi oraz bardzo często interwencjami Czytelników. Masz sprawę, którą potrzeba wyjaśnić? Pisz na maila: jmilkowski@gazetalubuska.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Bilety na Walentynkowy Koncert Gwiazd - 8 lutego

Zaproszenie na Walentynkowy Koncert Gwiazd w prezencie do prenumeraty cyfrowej!

100,00 260,00

Największymi przebojami porwą w tany i do wspólnego śpiewania Zenek Martyniuk w towarzystwie Boys, Ronnie Ferrari, Piękni i Młodzi. Wystąpi też Cleo!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.