Zgromadzenie Narodowe uczci obchody rocznicy chrztu Polski

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski/Polska Press
Magdalena Nałęcz

Zgromadzenie Narodowe uczci obchody rocznicy chrztu Polski

Magdalena Nałęcz

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski będą okazją do zwołania Zgromadzenia Narodowego, które po raz pierwszy odbędzie się w Poznaniu.

Kiedy przed paroma miesiącami otrzymaliśmy zaproszenie od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do wspólnego uczestnictwa w obchodach, zrozumieliśmy, że weźmiemy udział w wydarzeniu doniosłym historycznie – stwierdził marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Polityk dodał, że będzie to potwierdzenie skali zmian dokonanych w życiu społecznym Polski.

– W tamtych dawnych i niedawnych decyzjach umieszczamy źródła aksjologiczne naszych działań, tej dobrej zmiany dla Polaków i Polski – powiedział Kuchciński i dodał, że „nie może być poprawy życia Polaków bez odnowy ładu moralnego opartego na chrześcijaństwie”. – Polityka jako roztropna troska o dobro wspólne nie może się opierać jedynie na realizacji interesów – powiedział polityk i stwierdził, że musi również mieć „sens moralny”.

Główne uroczystości obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski odbędą się między 14 a 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu.

Jak powiedział marszałek Sejmu, 15 kwietnia w Poznaniu zostanie zwołane, po raz pierwszy poza Warszawą, Zgromadzenie Narodowe. Do uczest¬nic¬twa w nim jest zaproszony prezydent Andrzej Duda, który ma wygłosić orędzie skierowane do polityków oraz Polaków. Wśród gości będą również rząd, posłowie i senatorowie obecnej kadencji, przedstawiciele KEP, parlamentów wszystkich państw europejskich: w sumie ponad 300 gości z zagranicy, a łącznie ponad 1200 gości.

Chrzest stworzył Polskę

– Można nawet powiedzieć, że bez chrztu mogło nie być państwa polskiego, ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury. Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane – powiedział abp Stanisław Gądecki. Hierarcha podkreślił, że za decyzją Mieszka I stały motywy głębsze niż tylko polityczne; chrześcijaństwo niosło za sobą również „wysoką kulturę i cywilizację”.

Magdalena Nałęcz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.