ZIELONA GÓRA: 59. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Zobacz, jak przebiegały uroczystości [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
kali, mk

ZIELONA GÓRA: 59. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Zobacz, jak przebiegały uroczystości [WIDEO, ZDJĘCIA]

kali, mk

W czwartek, 30 maja na placu przed Filharmonią Zielonogórska odbyły się uroczystości patriotyczne, związane z 59. rocznicą obrony Domu Katolickiego, który ludowa władza chciała zabrać Kościołowi.

30 maja 1960 r. doszło do największych rozruchów w powojennej historii Zielonej Góry. Komunistyczne władze postanowiły odebrać Kościołowi Dom Katolicki (dziś to Filharmonia Zielonogórska). Na tym tle doszło do wielogodzinnych starć, do których stłumienia trzeba było ściągać posiłki ZOMO z Gorzowa i Poznania.

Bunt narastał. W pewnym momencie walczyło pięć tysięcy osób. Wczoraj odbyły się uroczystości, związane z 59, rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich. W spotkaniu udział wzięli m.in. Krzysztof Donabidowicz, który został skazany „ za fotografowanie zamieszek w Zielonej Górze dla wywiadu amerykańskiego”. Choć władza nie znalazła na to dowodów i tak trafił do więzienia... Obok niego zasiadł mecenas Walerian Piotrowski , obrońca osób represjonowanych w Wydarzeniach Zielonogórskich. Przyszli zaproszeni goście. Obecne były poczty sztandarowe, mieszkańcy. Młodzież z III LO przypomniała najważniejsze fakty, związane z tamtym pamiętnym dniem. Zaprezentowała religijne i patriotyczne piosenki. Uczestnicy uroczystości wzięli też udział we mszy świętej w intencji tych, którzy odważyli się przeciwstawić władzy, złożyli wiązanki kwiatów pod monumentem Obrońcom Domu Katolickiego i na gronie księdza Kazimierza Michalskiego przy zielonogórskiej konkatedrze.

- Prawie 60 lat temu, doszło w tym miejscu do zrywu - mówił prezydent Janusz Kubicki. - Władza, która nazywała się władzą ludową, chciała Zabrać Dom Katolicki. Ale ta władza chciała zniszczyć coś innego, wiarę i Kościół. Takie to były czasy. Mieszkańcy powiedzieli: - Nie! I chwycili to, co mieli pod ręką. Ponieśli straszne konsekwencję, bo władza nie cofnęła się przed niczym. To były kary więzienia dla tych, którzy walczyli o wolność, przekonania, o Kościół. Bo uważali, że mają do tego prawo.
Prezydent dodał, że przez dziesiątki lat nikt o tych wydarzeniach głośno nie mówił.
- Ja na lekcjach w szkole nie słyszałem o Wydarzeniach Zielonogórskich. Bo ta władza uważała, że to nie było związane z obroną Domu Katolickiego, lecz ze były to wybryki chuliganów - podkreślił. - To kolejna próba zakłamywania historii. Dzięki takim zrywom możemy teraz żyć w wolnym państwie.
Wojciech Perczak, wicewojewoda, zauważył, że tego typu wydarzenia to powód do refleksji:- Jeśli wspominamy tamten czas, pierwotną przyczyną była obrona Domu Katolickiego, wiary - mówił wicewojewoda.- Ale oczywiście w tym kontekście pojawia się problem obrony praw obywatelskich w szerszym wymiarze. W związku z tym dla władzy było to bardzo groźne zdarzenie. I stąd te konsekwencje były tak okrutne, zupełnie nieuzasadnione.
Wicewojewoda w swym przemówieniu dodał:_- To były działania ludzi, które wiązały się z walką o idee, bez kontekstu walki o władzę. W przeciwieństwie do współczesnych. Dziś siłą z wiarą się nie walczy, są inne, okrężne sposoby, ale cel mogą mieć podobny. I to wymaga czujności.

Przewodniczący rady Piotr Barczak dziękował tym, którzy walczyli o możliwość wyboru wolności. Bo tak kazała im wiara.
- Oni tu, do Domu Katolickiego przyprowadzali swoje dzieci, bo chcieli, by ich pociechy w tej wierze wzrastały - mówił P. Barczak.
Zdaniem Ireny Nawalańczyk, mieszkanki miasta, dobrze jest pamiętać o tej historii. Przez ostatnie lata wiele się o niej mówi, pisze, robi filmy.
- Za rok będziemy obchodzić 60 rocznicę wydarzeń. Warto do niej rzetelnie się przygotować - zauważa Stefan Kowalski.
Licealista Marcin mówi, że interesuje się historią, a miasta szczególnie. Oglądał film „GL” o wydarzeniach i dużo wie na ten temat... Liczy na nowe publikacje na 60. rocznicę...

ZOBACZ TEŻ

IPN WZNOWIŁ ŚLEDZTWO

POLECAMY RÓWNIEŻ
POSŁUCHAJ ŚWIADKÓW

SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY WYDARZENIOM ZIELONOGÓRSKIM

PREMIERA FILMU "WYDARZENIA ZIELONOGÓRSKIE 1960"

kali, mk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.