Zielona Góra. Budżet 2016 odkryty

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zielona Góra. Budżet 2016 odkryty

Leszek Kalinowski

Z jednodniowym opóźnieniem miasto ogłosiło we wtorek, 1 marca wyniki głosowania na zadania w budżecie obywatelskim Zielonej Góry. Prezydent Janusz Kubicki przeprasza za poślizg. Sprawdź, co wygrało.

Prezydent Janusz Kubicki na wtorkowej konferencji prasowej przedstawił wyniki budżetu obywatelskiego 2016. W tym roku mieszkańcy oddali ponad 113 tysięcy głosów, w tym na małe zadania (do 150 tys. zł) - 55 tys. (w tym roku mogli głosować tylko na trzy, a w zeszłym aż na pięć małych zadań) oraz 58 tys. na zadania duże (powyżej 150 tys. zł).

W kategorii zadań dużych wygrały następujące propozycje mieszkańców:

Wśród zadań małych najwięcej głosów zdobyły i będą wykonane w tym roku następujące zadania:

Prezydent Janusz Kubicki przeprosił mieszkańców, że na wyniki musieli czekać dzień dłużej. W poniedziałek, 29 lutego br., kiedy to zgodnie z harmonogramem miały być ogłoszone wyniki, od Moniki Wiśniewskiej z gabinetu prezydenta słyszeliśmy, że wciąż sprawa budżetu obywatelskiego 2016 nie jest dopięta. Że czekamy... We wtorek prezydent zdradził powód tego stanu rzeczy.

- Mieliśmy dylemat, bo kwota budżetu obywatelskiego została przekroczona, więc boisko do futbolu amerykańskiego powinni zniknąć z listy - mówi gospodarz miasta. - Sprawdzaliśmy, czy możemy zwiększyć budżet obywatelski. Zresztą co roku po przetargu i tak go zwiększamy o milion. Teraz musieliśmy to zrobić już na starcie o ponad milion. Ale na zadanie to głosowało ponad 4 tys. osób. Trudno tego nie wziąć pod uwagę. Tych pieniędzy szukaliśmy w rezerwie budżetowej. Udało się.
I choć, jak mówi Janusz Kubicki, skarbnik miasta ma silny ból głowy, decyzja zapadła. Boiska będzie wykonane. - Źle bym się czuł, gdybym postąpił inaczej - dodaje prezydent.

Mieszkańcy wnoszą wiele uwag do budżetu obywatelskiego, dlatego prezydent już zapowiada zmiany w zasadach. Bo jak podkreśla: - Wstydzę się za tych, którzy wykorzystywali nieletnich do zbieranie podpisów i to jeszcze w czasie lekcji. To niewłaściwe zachowania. I trzeba je zmienić.

A co z tężniami, które przepadły? Zdaniem prezydenta, będzie je można wykonać przy okazji rewitalizacji parków. Pozwolą na to unijne fundusze. A jak pokazali mieszkańcy, choćby w głosowaniu „GL”, zainteresowanie tematem jest ogromne. To jeszcze nie wszystkie inwestycje, które będą wykonane w mieście. Pule pieniędzy do wykorzystania mieli też radni. Jak często mówią, część funduszy przeznaczają na zadania, które przepadły w budżecie obywatelskim.

Pierwszy budżet obywatelski został ogłoszony w 2012 roku. Do podziału były 3 mln zł. W kolejnych latach sumę podwojono, zmieniano zasady

W 2012 r. Zielona Góra wzorem Sopotu ogłosiła pierwszy budżet obywatelski. Nie było podziału na kategorie. Na co podzielono 3 mln zł? W 2013 wykonane zostały m.in. modernizacja boiska Chynowianki, chodnik i ścieżka rowerowa przy ul. Krępowskiej, wieża lęgowa dla jerzyków, plac zabaw przy przedszkolu nr 9, cztery wiaty przystankowe, utwardzenie ul. Złotej, remonty chodników na ul. Akacjowej, Słowackiego. Wykonano też drugi etap Zielonej Strzały, później - bo dopiero w 2015 roku - zbudowano ścieżkę rowerową przy al. Wojska Polskiego.

W kolejnym, czyli 2014 roku, w ramach budżetu obywatelskiego (6 mln zł) wykonano m.in. DOM, czyli Dzienny Ośrodek Młodzieżowy (w dawnej kotłowni), boisko przy „Budowlance”, boisko Pod Hubą, modernizacja Dzikiej Ochli.

W zeszłym roku wygrały z dużych projektów: budowa sali gimnastycznej przy III LO oraz adaptacja dawnej restauracji na Tancbudę (na Kaczym Dole). Oba zadania są w trakcie realizacji. Wśród małych zadań wykonano m.in. laboratoria językowe i chemiczne w liceach, rewitalizację przedszkola nr 22 na os. Zacisze, pomocnik - miejsce pomocy bezdomnym, uatrakcyjnienie parku Kolei Szprotawskiej, boisko na Chynowie, dalszy etap modernizacji Dzikiej Ochli itd.

Co roku mieszkańcy miasta zgłaszają ponad 200 propozycji. Zbierają ponad 100 tysięcy głosów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.