ZIELONA GÓRA. Prezydent Janusz Kubicki uruchamia Fundusz Dzielnicowy przeznaczony dla sołectw

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Maciej Dobrowolski

ZIELONA GÓRA. Prezydent Janusz Kubicki uruchamia Fundusz Dzielnicowy przeznaczony dla sołectw

Maciej Dobrowolski

W tym roku radni dzielnicy Nowe Miasto zaproponowali stworzenie tzw. Funduszu Inwestycyjnego, który byłby wsparciem dla miejskich sołectw. Teraz prezydent Janusz Kubicki wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom.

Niedawno na łamach „GL” pisaliśmy o inicjatywie radnych dzielnicy Nowe Miasto, aby powołać specjalny budżet inwestycyjny dla sołectw przyłączonych do Zielonej Góry. Pomysłodawcy zawarli swoją propozycję w specjalnym apelu. Przekonywali, że tzw. fundusz połączeniowy w wysokości 100 mln zł, dzięki któremu w ostatnich latach realizowano w sołectwach inwestycje (po ok. 20 mln zł rocznie) jest już na wyczerpaniu. Z tego powodu radni dzielnicy chcieliby, aby miasto powołało do życia tzw. budżet inwestycyjny, który byłby niejako przedłużeniem bonusu połączeniowego. Jego wysokość pomysłodawcy określili na ok. 3 proc. dochodów Zielonej Góry. Zagwarantowanie konkretnych pieniędzy miałoby się przełożyć na dalszy rozwój sołectw, które obawiały się marginalizacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy w Zielonej Górze potrzebujemy rady dzielnicy Nowe Miasto? W tej kwestii zdania są podzielone!

Wygląda na to, że na apel radnych dzielnicy Nowe Miasto nie pozostał głuchy prezydent Janusz Kubicki. - Powołamy do życia tzw. Fundusz Dzielnicowy, w ramach którego radni dzielnicy będą mogli realizować drobne inwestycje takie jak budowy chodników czy placów zabaw - zapowiada włodarz Zielonej Góry. Wysokość funduszu określono na 4 mln zł rocznie. - Uważam, że dzięki temu radni dzielnicy będą mogli realnie wpłynąć na rozwój sołectw, to oni wiedzą często najlepiej, czego potrzeba mieszkańcom miasta.

Prezydent Kubicki podkreśla, że to nie są jedyne pieniądze, które popłyną do Nowego Miasta. Urząd zamierza stworzyć listę inwestycji strategicznych na terenie byłej gminy, takich jak remonty dróg czy też sieci kanalizacyjnej.

- Południową obwodnicę miasta budujemy m.in., aby odciążyć teren Nowego Miasta. Przypominam, że mieszkańcy sołectw mogą realizować projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego, funkcjonują także fundusze sołeckie - wylicza Kubicki.

Pomysł popiera radny Jacek Budziński z PiS. - Dzielnica ma swoje potrzeby. Mam wielu znajomych w sołectwach, którzy podkreślają, że musimy kontynuować proces integracji. Ważne, że miasto zamierza realizować w dzielnicy również inwestycje strategiczne. Mieszkańcom bardzo zależy na nowych wyremontowanych drogach - uważa Budziński.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy Cigacic znów blokowali stary most. Domagają się pilnego remontu przeprawy przez Odrę

Maciej Dobrowolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.