Zielona Góra. Trzy licealistki chcą na święta spełnić marzenia seniorów. By samotność stała się przeszłością

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Natalia Dyjas

Zielona Góra. Trzy licealistki chcą na święta spełnić marzenia seniorów. By samotność stała się przeszłością

Natalia Dyjas

Pomysł jest banalnie prosty, a może odmienić święta wielu osób starszych. Seniorzy z domów pomocy społecznej piszą listy. Mikołajami stają się zaś mieszkańcy, którzy te marzenia spełnią. A za wszystkim stoją trzy licealistki, dla których pomaganie jest przyjemnością.

- Pomysł akcji „Święty Mikołaj dla Seniora” narodził się rok temu, w Warszawie - mówi Oliwia Droś. - Dowiedziałam się od znajomych, że coś takiego istnieje. Pomyślałam, że fajnie byłoby zrobić podobne wydarzenie w Zielonej Górze. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. Akcję organizujmy w trójkę, z dwoma koleżankami.

Wszyscy byli za

Licealistki (oprócz Oliwii w akcję zaangażowały się jeszcze: Julia Domagała i Patrycja Tomasiewicz) przeszły się po zielonogórskich domach pomocy społecznej i popytały, czy ich mieszkańcy i pracownicy w ogóle są akcją zainteresowani. Wszyscy byli za.
Jak to wygląda w praktyce? Mieszkańcy DPS-ów piszą listy. Dziewczyny przekazują je mieszkańcom, którzy zadeklarowali pomoc, a potem przyjdzie czas na spełnienie marzeń.

- Osoba, który robi paczkę, powinna przynieść ją do II Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze do godz. 15.00 do sekretariatu - tłumaczą inicjatorki akcji. - Jeżeli jest spoza Zielonej Góry, nie ma takiej możliwości by dostarczyć ją osobiście, to może ją wysłać do paczkomatu albo skontaktować się z nami, a my paczkę przejmiemy i zrobimy z nią, co trzeba.

Oliwia ma już doświadczenie w pomaganiu. Jest wolontariuszką Caritas. Pasją do pomagania zaraziła ją mama.

- Mam chęć pomocy osobom starszym, bo wiem, jak one czasem mają ciężko - mówi koordynatorka akcji. - Mieszkają w DPS-ie, zdarza się, że nie mają rodziny, są schorowani. Nikt im nie zrobi takiego prezentu na święta. Gdybym była w sytuacji, jak ci starsi ludzie w DPS-ach, byłoby miło, gdyby ktoś wyszedł do mnie z taką inicjatywą.

By pokonać samotność

Dziewczyny mają świadomość, że niektórzy seniorzy w święta są samotni. Dlaczego więc nie sprawić, by uśmiech zagościł na ich twarzach?

O co proszą mieszkańcy? Pojawiły się prośby o słodycze, ciepłe skarpetki, książki. Ale pomoc nie musi być tylko materialna. Ktoś może starszą osobę odwiedzić w trakcie świąt w DPS-ie, ktoś wysłać kartkę z miłymi życzeniami, pokazującymi, że pamięta o nich w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

Licealistki są pozytywnie zaskoczone odzewem. Na Facebooku zalała ich prawdziwa fala komentarza osób, które są gotowe na dołączenie do akcji.

- Jesteśmy szczęśliwe! - mówią inicjatorki akcji. - Mamy nadzieję, że to się wszystko uda.

W święta nikt nie może być zapomniany

- Cieszymy się, że pamiętano o mieszkańcach domu, którym kieruję - mówi Roman Działa, dyrektor zielonogórskiego Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. - Mieliśmy rozmowę, jak organizacyjnie można to przeprowadzić. I współpracujemy!
Czy dla seniorów ten świąteczny czas jest nieco trudniejszy, bo chociażby część z nich nie ma już bliskich, z którymi mogłaby obchodzić Wigilię?

- To pytanie niemalże retoryczne - zauważa R. Działa. - To oczywiste, że nie wszystkich rodziny odwiedzą, nie wszyscy mają gdzie pojechać. Postaramy się, szczególnie w tym okresie, być jak najbliżej z naszymi mieszkańcami, by umilić im ten czas.
Jak mówi dyrektor zielonogórskiego DPS-u dla Kombatantów, nie można dopuścić do tego, by jakiś senior na święta był zapomniany...

Chcesz pomóc? Znajdź na Facebooku akcję: „Święty Mikołaj dla Seniora 2019 - Zielona Góra” i zgłoś się do organizatorek. Dziewczyny wyślą do Ciebie list z marzeniami osób starszych.

ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra. Małe i duże. Tutaj każdy jeż ma szansę na powrót do zdrowia. W mieście powstaje szpitalik dla tych zwierzaków!

Natalia Dyjas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

17,50 35,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.