Zielonogórzan lista marzeń: szpital, basen, lodowisko... Co jeszcze?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zielonogórzan lista marzeń: szpital, basen, lodowisko... Co jeszcze?

Leszek Kalinowski

Co się panu.pani marzy w mieście? - zapytaliśmy zielonogórzan. - Okazuje się, że najczęściej wymieniamy inwestycje, związane ze zdrowiem i rekreacją. Z odpowiedzi mieszkańców miasta stworzył się nam ranking. Oto on!

1.Rozbudowa basenu o część zewnętrzną oraz modernizacja kąpieliska w Ochli.

Zielonogórzanie chętnie korzystają z basenu w CRS-ie. Przez cały rok. Ale latem chcieliby popływać także na świeżym powietrzu. Stąd marzą o rozbudowie basenu o część zewnętrzną (niektórym marzą się nawet termy takie jak chochołwskie!). Mieszkańcy czekają też na modernizacją kąpieliska w Ochli. Lato mamy coraz dłuższe...

2. Budowa nowoczesnego, miejskiego szpitala.

Zdrowie jest najważniejsze. A jak wygląda szpital? Wszyscy wiemy. Kolejne miliony na modernizację zabytkowych budynków i tak nie przyniosą oczekiwanych efektów. Konieczna jest budowa nowoczesnego szpitala. Miejsce już jest wyznaczone - przy Trasie Północnej. Problemem jak zwykle są pieniądze.

3. Kolej miejska i przystanki.

Zielonogórzanie marzą o miejskiej kolei (Sulechów, Zielona Góra, Nowa Sól). By wykorzystać bardziej szynobusy, konieczne są dodatkowe przystanki m.in. na wysokości os. Pomorskiego, Leśnego czy Zaciszu. Czy takie marzenie się spełni? Częściowo już się spełniło, bo mamy nowy przystanek w Nowym Kisielinie.

4. Modernizacja amfiteatru.

O remoncie amfiteatru, zwłaszcza widowni, mówi się po każdym dużym koncercie. Schody się sypią, ławki łamią. Jest niewygodnie, niebezpiecznie i nieestetycznie. Zielonogórzanom marzy się nowoczesny amfiteatr z zadaszeniem. Niektórzy są za pomysłem wybudowania na bazie amfiteatru sali koncertowej na 2-3 tys. miejsc.

5. Zagospodarowanie Górki Tatrzańskiej.

Starsi mieszkańcy pamiętają, jak szusowali po Górce Tatrzańskiej. Młodsi wyciąg narciarski widzieli na fotografiach. Od lat jest nieczynny. Zielonogórzanom marzy się więc zagospodarowanie tego miejsca, by przyciągało mieszkańców nie tylko zimą.

6. Budowa tężni.

To marzenie zwłaszcza starszych mieszkańców. Oni to najbardziej doceniają korzyści z takiego obiektu, który widzieli nie tylko w sanatoryjnych miejscowościach. Coraz więcej miast funduje sobie tężnie, by poprawić zdrowie i samopoczucie mieszkańców i jakoś powietrza.

7. Deptak w jednym stylu.

Deptak to nasza wizytówka - mówią zielonogórzanie. - Tymczasem wygląda on co najmniej dziwnie. Wokół ratusza szara kostka, na Kupieckiej czerwony bruk, na al. Niepodległości stare płyty, pamiętające lata 70. ubiegłego wieku. Inne lampy, inne ławki, inne kosze. Chciałoby się to wszystko uporządkować. Niech cały deptak będzie urządzony w jednym stylu.

8. Nowoczesne lodowisko.

Marzenie to powraca każdego roku zimą. Gdy okazuje się, że za długo na miejskim lodowisku nie pojeździmy. A wszystko przez pogodę, czyli brak mrozu. Miejskie lodowisko ma ponad 10 lat i już się wysłużyło mieszkańcom. Najwyższa pora zakupić nowe, najlepiej zadaszone.

9. Kolejna galeria handlowa.

Jedna galeria handlowa to stanowczo za mało, jak na 140-tysięczne miasto - uważają zielonogórzanie. I marzą o kolejnej galerii, gdzie byłyby znane marki i różne promocje.

10. Nowoczesnych parkingi.

Z parkowaniem problem ma nie tylko Zielona Góra. Warto więc wybudować więcej ekologicznych oraz piętrowych (ogrodem na dachu) parkingów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.