Zielonogórzanie w ramach budżetu obywatelskiego wywalczyli budowę ulicy. Kiedy doczekają się remontu?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas

Zielonogórzanie w ramach budżetu obywatelskiego wywalczyli budowę ulicy. Kiedy doczekają się remontu?

Natalia Dyjas

Po naszym artykule o walce mieszkańców ul. Arctowskiego, by ta trasa doczekała się modernizacji, zaczęli się zgłaszać kolejni Czytelnicy z Jędrzychowa. Alarmując, że nic się też nie dzieje na Budowlanej. Choć w budżecie obywatelskim udało się tu wywalczyć remont.

- Dobrze, że piszecie o dziurach na Jędrzychowie - zadzwonił do naszej redakcji stały Czytelnik. - Może przy okazji warto też sprawdzić, co dzieje się, a raczej właśnie nie dzieje na ul. Budowlanej? Mieszkańcy wywalczyli jej remont, mijają miesiące, a prac tutaj nie widać.

Przypomnijmy: pod koniec 2017 roku ogłoszono zwycięskie zadania Budżetu Obywatelskiego 2018. Jednym z zadań ogólnomiejskich, które miało doczekać się realizacji, był projekt: „Budowy ul. Budowlanej, Uroczej, Stolarskiej, Słowiczej”. W zbiórkę głosów zaangażowali się zarówno mieszkańcy, ale i radni, w tym Tomasz Sroczyński czy Wiesław Kuchta. Udało się wywalczyć 874 głosy.

- Stworzyliśmy osiedlową współpracę wspólnego zbierania głosów na duże i małe projekty - wyjaśnia Dariusz Legutowski, który jako mieszkaniec Jędrzychowa zaangażował się przed dwoma laty w budżet obywatelski, a obecnie jest radnym Koalicji Obywatelskiej.

Czy radość z wygranej była przedwczesna? W minionym tygodniu w internecie gruchnęła wieść, jakoby inwestycja miała zostać wstrzymana. Powód? Zaplanowane na to w BO 2018 pieniądze miałyby nie wystarczyć, by pokryć koszty całego remontu.

- Zaczęły się pojawiać dodatkowe wydatki - wyjaśnia D. Legutowski.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie kosztochłonne byłoby zarówno m.in.: odwodnienie całej trasy, dodatkowe prace, związane z tym niełatwym terenem, ale też, jak twierdzą niektórzy, ewentualne wykupy gruntu. Prace mogłyby przekroczyć zaplanowany budżet nawet o parę milionów złotych. Czy radnym, którzy walczyli o projekt, jest znany ten problem?

- Obecnie przebywam poza Zieloną Górą - poinformował nas Tomasz Sroczyński, radny Zielona Razem. - Jak wrócę, na pewno od razu się tym zajmę. Ale uważam, że skoro projekt budowy drogi został nie tylko pozytywnie zweryfikowany w budżecie obywatelskim, ale także wygrał, to powinien zostać zrealizowany. Zdarzały się już sytuacje, kiedy kwoty do projektów były dokładane. Tak było w przypadku budowy stołówki czy boiska do futbolu amerykańskiego. Na pewno spotkam się w tej sprawie z wiceprezydentem Krzysztofem Kaliszukiem i postaram się wyjaśnić sprawę.

- Zrealizujemy odcinek, który za kwotę wnioskowaną w budżecie obywatelskim, czyli 1 mln zł, jest możliwy do wykonania - wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Analogiczną sytuację mamy chociażby w przypadku Trasy Aglomeracyjnej. Dostaliśmy z Unii Europejskiej na tę trasę określoną kwotę. Za te pieniądze robimy odcinek, który jest możliwy do zrobienia. Nie odnowimy z tych pieniędzy i np. Foluszowej. Bo za tyle się nie da. Ale gdyby się okazało z przetargu, że mamy oszczędności, to byśmy poszli dalej. Na Jędrzychowie mamy taką samą sytuację... Obecnie realizowane są prace projektowe. Jak się zakończą, to wtedy będziemy mogli przedstawić, który fragment ul. Budowlanej doczeka się remontu. Nie będziemy ludziom zabierać ich kawałków terenów. Zrealizujemy za 1 mln zł najdłuższy możliwy odcinek. O tym, który to będzie, zadecydują warunki planistyczne i gruntowe.

Natalia Dyjas

Dziennikarka zielonogórskiego działu miejskiego. Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańców, sprawy społeczne i kulturalne naszego regionu.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Dariusz L

Fajne zdjęcie. A sprawa drogi jak najbardziej bardzo ważna dla mieszkańców. Czekają na nią już blisko 40 lat !

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.