Zima 2017/2018 będzie ciepła

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Eliza Gniewek-Juszczak

Zima 2017/2018 będzie ciepła

Eliza Gniewek-Juszczak

Ciepło będzie uczniom wielu lubuskich szkół, w których w przyszłym roku zrealizowane zostaną inwestycje związane z termomodernizacją. Sława, Kożuchów, Wschowa, Nowa Sól - to tylko niektóre z miejscowości dostrzeżonych przez urzędników dzielących unijne wsparcie

– Około 20 odwiertów na głębokość 200 metrów pozwoli wykorzystać naturalne ciepło do ogrzania naszej szkoły! – cieszy się dyrektor nowosolskiego LO Ewa Zacłona. Pompy ciepła i panele słoneczne to część inwestycji, która znalazła się wśród dofinansowanych przedsięwzięć przez zarząd województwa lubuskiego ze środków Unii Europejskiej. – Oczywiście konieczny jest wkład własny powiatu – około 1,3 miliona. A to wszystko na 99% już w 2017 roku. To wielki sukces pracowników naszego starostwa. Zajęliśmy drugie miejsce w rankingu wojewódzkim! – podkreśla Ewa Zacłona. LO im. K. K. Baczyńskiego dostanie ponad trzy miliony z Regionalnego Programu Operacyjnego nie tylko na zastosowanie odnawialnych źródeł energii, ale również na remont dachu, wymianę części okien, instalacji elektrycznej, wentylację (która zostanie wykonana praktycznie od zera) i wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

Oprócz nowosolskiego LO na liście szkół, w których będą realizowane inwestycje związane z termomodernizacją znalazł się także Zespół Szkół w Niedoradzu. Realizowany będzie projekt termomodernizacji wraz zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Będą wymienione okna i drzwi, ocieplone zostaną ściany i stropy. Wymieniona zostanie też instalacja CO. Planowana jest instalacja pompy cieplnej. Wartość inwestycji to 1 mln 313 tys. zł, a dofinansowanie z UE to ok. milion zł. – Ogrzewanie tak dużego budynku to spory wydatek dla budżetu gminy. Ocieplenie szkoły znacząco zmniejszy rachunki za gaz – podkreśla wójt Barbara Wróblewska.

Czytaj więcej we wtorek, 29 listopada w papierowym wydaniu „Gazety Lubuskiej” oraz w naszym serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też: Sprawdź, w której szkole będą inwestycje w 2017 roku

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.