Zintegrowane Inwestycje Terytorialne - Toruniowi już dziękujemy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne - Toruniowi już dziękujemy

Sławomir Bobbe

Od przyszłego roku Bydgoszcz wraz ze współpracującymi w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz gminami chce tworzyć samodzielne ZIT. Bez Torunia.

Pod dokumentem, który trafił do marszałka województwa, a wyrażającym wolę współpracy w ramach ZIT oprócz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego podpisał się starosta bydgoski i nakielski oraz burmistrzowie i wójtowie – Nakła nad Notecią, Mroczy, Nowej Wsi Wielkiej, Barcina, Osielska, Pruszcza, Białych Błot, Rojewa, Dąbrowy Chełmińskiej, Dobrcza, Sicienka, Kcyni, Solca Kujawskiego, Koronowa, Szubina, Łabiszyna i Żnina.

- Obecne porozumienie ZIT funkcjonować będzie do końca roku, potem jeszcze będzie czas na rozliczanie projektów. Mamy już sygnały z Komisji Europejskiej, że projekt będzie kontynuowany – mówi Łukasz Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa, reprezentant miasta w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz.

Obecne porozumienie ZIT funkcjonować będzie do końca roku, potem jeszcze będzie czas na rozliczanie projektów. Mamy już sygnały z Komisji Europejskiej, że projekt będzie kontynuowany

ZIT w pierwszym wydaniu miały do dyspozycji 5 proc. RPO, czyli ok. 153 mln euro. - Niektóre gminy inwestowały w termomodernizację czy gospodarkę wodno-ściekową. Było to zgodne z wytycznymi natomiast powiedzmy to otwarcie - inwestycje tego rodzaju nie integrowały obszaru ZIT. Ten z kolei był utworzony nieco sztucznie, gminy z okolic Nakła nie miały wiele powiązań z gminami leżącymi za Toruniem – przypomina Łukasz Krupa.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.