Małgorzata Stempinska

Złodzieje też czyhają na nasz PESEL. Pilnuj go jak oka w głowie!

Złodzieje też czyhają na nasz PESEL. Pilnuj go jak oka w głowie! Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Stempinska

Ostrzegamy! Nie tylko dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsca urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego mogą stać się łupem przestępcy. Cenny dla nich jest także nasz PESEL. Uważajmy!

Gdy nasze dane dostaną się w niepowołane ręce, mogą być furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek. Po jakimś czasie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie posługując się naszymi danymi, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych.

Sytuacja przyjmuje wyjątkowo nieprzyjemny obrót, kiedy do drzwi puka komornik albo listonosz z listem poleconym wzywającym do zapłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy. Skradzioną tożsamością posługują się również grupy przestępcze. Popełniają na nasze konto wykroczenia, których skutki potrafią skutecznie zrujnować nam życie.

Jak możemy zabezpieczyć nasz dowód? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.