Zlot pojazdów z duszą w Świebodzinie

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zlot pojazdów z duszą w Świebodzinie

Alicja Kucharska

Zabytkowe pojazdy zjadą do Świebodzina po raz czwarty. Zlot staje się coraz bardziej znaną imprezą motoryzacyjną!

Na pierwszym zlocie pojawiło się 60 załóg. Na drugim było ich już 90. W ubiegłym roku padł kolejny rekord, a na Spotkania Klasyków, czyli miłośników zabytkowej motoryzacji, zjechało 140 pojazdów. Czy w tym roku padnie kolejny rekord? Odpowiedź już w czerwcu!

Formuła pozostaje bez zmian. Część oficjalna - dla mieszkańców i część turystyczno-krajoznawcza - dla załóg, które już 11 czerwca przyjadą do Świebodzina z różnych regionów Polski.

- Rozpoczniemy od rejestracji załóg przy ratuszu. Tam też przeprowadzimy część konkursową: dla uczestników spotkania, mieszkańców, także tych najmłodszych - mówią Dominik Kramarz i Krzysztof Juszyński, organizatorzy z ramienia ŚDK. Tradycyjnie nie zabraknie głosowania publiczności na najsympatyczniejszą załogę czy najpiękniejszy pojazd.

Dzięki zaangażowaniu grupy Klasyki Świebodzin wydarzenie wyrobiło już sobie markę. Dowodem na to jest chociażby fakt, że pasjonaci sami zgłaszają chęć uczestnictwa w imprezie.

- Z pewnością ciekawostką będzie prezentacja pt. „Czasy Junaka we wspomnieniach: lata 1958-1965”, którą przygotuje inż. Zbigniew Konieczek, mieszkaniec Szczecina - mówią Krzysztof i Dominik. - To pasjonat, który zaproponował uświetnić imprezę swoją osobą i wykładem. Opowie o produkcji legendarnego Junaka. Wspomni o swojej pracy w fabryce. Pochwali się licznymi zdjęciami oraz anegdotami.

Kolejną niespodzianką zlotu będzie wystawa modeli samochodów zabytkowych, którą przygotuje mieszkaniec Świebodzina - Arkadiusz Kozłowski.

- Jego kolekcja liczy ok. 2,5 tysiąca modeli. Podczas spotkania uda się zapewne zaprezentować niewielką część - dodają Krzysztof i Dominik.

O godzinie 16.00 impreza przeniesie się na świebodzińskie błonia. Ale nim to nastąpi, wszystkie pojazdy przejadą ulicami miasta. Barwna parada przejedzie przez centrum, a następnie przejeżdżając głównymi ulicami miasta, dotrze na błonia, gdzie zostaną rozstrzygnięte konkursy i wręczone nagrody.

Od pojazdów nie sposób oderwać wzroku. Potwierdzi to każdy, który choć raz wziął udział w spotkaniu. Zabytkowe pojazdy przemierzają nawet setki kilometrów, by w tym dniu stać się częścią zlotu.

- Wiele załóg przyjeżdża z Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Międzyrzecza, Sulechowa, Poznania czy Szczecina. Mamy też sygnał, że w tym roku zabytkowym Junakiem przyjedzie do nas gość z Danii - zauważają organizatorzy.

Podkreślają, że zabytkowe pojazdy mają duszę. I nie tworzył ich księgowy, lecz inżynier. W Świebodzinie pojawiały się już takie perełki jak Sokół z 1948 czy Zundapp wyprodukowany w 1929 roku.

Renowacja odbywa się głównie w garażach. Bo ciągłe ulepszanie swoich maszyn to największa pasja, której efektem jest Spotkanie Miłośników Zabytkowej Motoryzacji właśnie. Starym maszynom właściciele dają drugie życie. Pojazdy wyprodukowane w Polsce ocalają od zapomnienia. Bo zabytkowe „cacka” z czasów PRL i wcześniejszych na to zasługują - spełniły przecież określoną rolę w motoryzacji i na zawsze zapisały się na kartach historii.

Kolejnego dnia pasjonaci wezmą udział w rajdzie po naszej okolicy. Zwiedzą m. in. zabytki Świebodzina, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Zamek Piastowski i Muzeum w Międzyrzeczu oraz seminarium w Paradyżu. Każdy zostanie wyposażony w okolicznościowy przewodnik, w którym oprócz części opisowej znajdą się zadania. W trakcie wycieczki krajoznawczej załogi będą musiały je wykonać.

Choć imprez motoryzacyjnych w regionie jest sporo, to Spotkanie Klasyków z roku na rok radzi sobie coraz lepiej.

- Wszystkich zainteresowanych starą, klasyczną motoryzacją zapraszamy na czwarte już spotkanie. Impreza urosła już do rangi krajowej, a nawet międzynarodowej - zachęcają Dominik i Krzysztof.

Spotkanie Klasyków z roku na rok staje się coraz bardziej znaną imprezą motoryzacyjną.

Zapisy prowadzone są internetowo. Można ich dokonać za pośrednictwem facebooka oraz strony internetowej ŚDK. Na razie jest ponad 50 uczestników. Codziennie ich przybywa.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.