Leszek Kalinowski

Złoty Dom szuka nowego gospodarza

Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem, Złoty Dom Fot. Mariusz Kapała Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem uważa, że Złoty Dom szybko powinien się zapełnić ludźmi. Mogłaby w nim powstać galeria handlowa i kawiarnia w kopule.
Leszek Kalinowski

Do 29 bm. można składać oferty kupna - za 13,4 mln zł pechowej nieruchomości. Co widzieliby w nim Czytelnicy?

Historia Złotego Domu ciągnie się od lat. Obiekt powstał w miejscu spalonego, dawnego Domu Towarowego. Przez lata była tu po prostu dziura. Mieszkańcy z radością przyjęli więc informację, że zielonogórscy przedsiębiorcy postawią tam nowy obiekt.
Budowa rozpoczęła się w 2007 roku, rok później pojawił się pomysł z kopułą i obrotową podłogą.

Było kilka pomysłów na zagospodarowanie: pub, dyskoteka, znane marki sklepów, restauracja, kawiarnia lub kasyno (na tę ostatnią działalność nie zgodzili się radni). Jednak budynek powstał z opóźnieniem, za co miasto nałożyło na spółkę półmilionową karę. Tymczasem w obiektach po dawnej Polskiej Wełnie otwarto Focus Mall i do niego przeniosło się życie handlowe. Deptak umierał. Właściciele popadli w kłopoty. Ratunkiem była sprzedaż Złotego Domu. Wyceniono go na 36 mln zł. Później sprawa trafiła do sądu. Rzeczoznawcy stwierdzili, że nieruchomość warta jest 20 mln zł. Teraz syndyk „CN –Tower-Plaza” Spółka z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Zielonej Górze ogłosił przetarg na nieruchomość: ( powierzchnia 1.133 mkw., pięć kondygnacji, antresola).

Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem, Złoty Dom
Mariusz Kapała Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem uważa, że Złoty Dom szybko powinien się zapełnić ludźmi. Mogłaby w nim powstać galeria handlowa i kawiarnia w kopule.

Co widzieliby w nim mieszkańcy? Najwięcej osób wskazuje galerię handlową i kawiarnię, tak jak planowano wcześniej. Ale nie brakuje też innych pomysłów. Krzysztof Baran podkreśla: – Na deptaku powinien być klub 4 Róże, który został zlikwidowany.Może tam się przeniesie? Zdaniem Danuty Kowal, to dobre miejsce dla gabinetów SPA, na fitness, saunę. Krzysztof Gierć uważa, że mogliby się tu przenieść urzędnicy z magistratu albo od marszałka. Bo ciągle im brakuje miejsca. Igor Tracewicz proponuje, by UZ zorganizował tu wydział lekarski. Tamara Racewicz widziałaby w tym miejscu przedszkole, sale zabaw dla dzieci, szkoły językowe. Dla pana Michała najważniejsze jest to, by budynek dalej nie niszczał.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.