Leszek Kalinowski

Złoty Dom szuka nowego gospodarza

Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem, Złoty Dom Fot. Mariusz Kapała Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem uważa, że Złoty Dom szybko powinien się zapełnić ludźmi. Mogłaby w nim powstać galeria handlowa i kawiarnia w kopule.
Leszek Kalinowski

Do 29 bm. można składać oferty kupna - za 13,4 mln zł pechowej nieruchomości. Co widzieliby w nim Czytelnicy?

Historia Złotego Domu ciągnie się od lat. Obiekt powstał w miejscu spalonego, dawnego Domu Towarowego. Przez lata była tu po prostu dziura. Mieszkańcy z radością przyjęli więc informację, że zielonogórscy przedsiębiorcy postawią tam nowy obiekt.
Budowa rozpoczęła się w 2007 roku, rok później pojawił się pomysł z kopułą i obrotową podłogą.

Było kilka pomysłów na zagospodarowanie: pub, dyskoteka, znane marki sklepów, restauracja, kawiarnia lub kasyno (na tę ostatnią działalność nie zgodzili się radni). Jednak budynek powstał z opóźnieniem, za co miasto nałożyło na spółkę półmilionową karę. Tymczasem w obiektach po dawnej Polskiej Wełnie otwarto Focus Mall i do niego przeniosło się życie handlowe. Deptak umierał. Właściciele popadli w kłopoty. Ratunkiem była sprzedaż Złotego Domu. Wyceniono go na 36 mln zł. Później sprawa trafiła do sądu. Rzeczoznawcy stwierdzili, że nieruchomość warta jest 20 mln zł. Teraz syndyk „CN –Tower-Plaza” Spółka z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Zielonej Górze ogłosił przetarg na nieruchomość: ( powierzchnia 1.133 mkw., pięć kondygnacji, antresola).

Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem, Złoty Dom
Mariusz Kapała Marta Grocholska z Kotowic z synem Błażejem uważa, że Złoty Dom szybko powinien się zapełnić ludźmi. Mogłaby w nim powstać galeria handlowa i kawiarnia w kopule.

Co widzieliby w nim mieszkańcy? Najwięcej osób wskazuje galerię handlową i kawiarnię, tak jak planowano wcześniej. Ale nie brakuje też innych pomysłów. Krzysztof Baran podkreśla: – Na deptaku powinien być klub 4 Róże, który został zlikwidowany.Może tam się przeniesie? Zdaniem Danuty Kowal, to dobre miejsce dla gabinetów SPA, na fitness, saunę. Krzysztof Gierć uważa, że mogliby się tu przenieść urzędnicy z magistratu albo od marszałka. Bo ciągle im brakuje miejsca. Igor Tracewicz proponuje, by UZ zorganizował tu wydział lekarski. Tamara Racewicz widziałaby w tym miejscu przedszkole, sale zabaw dla dzieci, szkoły językowe. Dla pana Michała najważniejsze jest to, by budynek dalej nie niszczał.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.