Zmiany w programie 500 Plus: Jeśli złożymy wniosek w lipcu, wypłatę pieniędzy możemy otrzymać jeszcze w tym samym miesiącu

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Zmiany w programie 500 Plus: Jeśli złożymy wniosek w lipcu, wypłatę pieniędzy możemy otrzymać jeszcze w tym samym miesiącu

Mikołaj Woźniak

Od 1 lipca świadczenie 500+ dostać można na pierwsze i każde kolejne dziecko. Dochody nie mają już znaczenia. Uproszczona jest też procedura składania wniosków. Wiele wskazuje na to, że pierwsze wypłaty będą już w lipcu.

– Im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy świadczenie. Pamiętajmy, że wniosek złożony przed 1 października zapewni nam wyrównanie wypłat od 1 lipca

– przypominał Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. W środę w Poznaniu mówił on o zmianach w programie Rodzina 500 Plus, wchodzących w życie w poniedziałek, 1 lipca.

Zobacz wideo:

Kuberski dodał, że jeśli wniosek o świadczenie 500+ złożymy po 1 października, nie otrzymamy wyrównania za poprzednie trzy miesiące.

Czytaj więcej: 500 plus wypłaty - rządowa akcja informacyjna. Pieniądze z 500+ na pierwsze dziecko w lipcu 2019. 500+: wystąpienie premiera Morawieckiego

Największą zmianą w programie jest oczywiście objęcie programem wszystkich dzieci – pierwszych i kolejnych – bez patrzenia na kryterium dochodowe.

– Nowy formularz liczy tylko dwie strony. Możemy go złożyć osobiście i drogą internetową, do czego zachęcamy

– podkreślał wiceminister. Złożyć wniosek o 500+ można od 1 lipca przez rządową stronę Empatia, stronę ZUS oraz za pośrednictwem bankowości internetowej. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski papierowe.

Sprawdź: 800 plus: Nowy wniosek o 500 plus i 300 złotych premii od banku. Kto może otrzymać 800 plus? Startuje akcja informacyjna

Świadczenie nie będzie już przyznawane na podstawie decyzji urzędowej. Urzędnicy rozpatrujący wniosek jedynie go akceptują i wysyłają maila z potwierdzeniem przyznania dodatku. Nie ma już też potrzeby ustalania wysokości alimentów.

– Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu, to pierwszych wypłat świadczenia, także możemy się spodziewać w lipcu

– zapowiedziała Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolska. To właśnie urząd wojewódzki przyznaje pieniądze na 500 Plus poszczególnym gminom, które później rozdzielają dodatek między rodziny.

Czytaj: 500 Plus też dla cudzoziemców. Najbardziej skorzystają z tego Ukraińcy

Niestrawska przypomina, że od początku działania programu, rodziny w Wielkopolsce otrzymały już 7,5 mld zł wsparcia. W programie uczestniczy 267 tys. rodzin i blisko 360 tys. dzieci. Po lipcowym rozszerzeniu, program obejmie około 690 tys. dzieci w regionie.

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.