Zmiany w świebodzińskim szpitalu

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zmiany w świebodzińskim szpitalu

Alicja Kucharska

Obecnie w szpitalu funkcjonuje dziewięć poradni. - Jako szpital chcemy ubiegać się o poradnie, których nie ma w powiecie - mówi prezes lecznicy. Jak podkreśla, rok 2016 zakończono szeregiem kosztownych inwestycji. Zdaje się, że ten rok również będzie pracowity

W roku ubiegłym udało się m. in. przenieść poradnie specjalistyczne do wyremontowanego budynku administracji, doposażyć szpital w nowoczesny sprzęt czy też zakończyć budowę lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. W nadchodzących miesiącach lecznica musi zmierzyć się z kolejnymi zmianami oraz wydatkami.

W planach jest m.in. wprowadzenie dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej. - Liczymy, że po jej wprowadzeniu personel medyczny będzie miał więcej czasu na rozmowę z pacjentem. Koszt wprowadzenia systemu elektronicznej dokumentacji opiewa na kwotę ok. 1,5 mln - zaznacza prezes.

Obecnie w szpitalu funkcjonuje dziewięć poradni. - Planujemy otworzyć cztery kolejne: ortopedyczną, neurologiczną, neurologiczną dla dzieci i onkologiczną - przed nami konkursy ofert. Jako szpital chcemy ubiegać się o poradnie, których nie ma w powiecie, w związku z tym nie są dostępne bezpłatnie dla mieszkańców naszego powiatu. Chcemy także zakontraktować takie poradnie, które już funkcjonują, ale naszym zdaniem jest ich zbyt mało. Naszym celem jest poprawa dostępności do tych świadczeń. Oczekujemy na ogłoszenie konkursu przez NFZ- dodaje W. Cieplicka.

Od kilku lat mówi się także o utworzeniu oddziału neurologii z oddziałem udarowym, ponieważ w środkowej części województwa takiego oddziału brakuje, a należy podkreślić, że przyjmowanych jest coraz więcej pacjentów z rozpoznaniem udarów mózgu. -W przypadku, gdy trafia do nas pacjent, którego powinniśmy przekazać do oddziału udarowego, nierzadko z uwagi na brak miejsca, pozostaje u nas w oddziale wewnętrznym. Oczywiście my też leczymy udary, ale nie mamy aż takich możliwości leczniczych, jak oddziały udarowe - precyzuje W. Cieplicka. W przypadku niedokrwiennych udarów mózgu, które stanowią około 85 proc. wszystkich udarów bardzo ważne jest wdrożenie wczesnego leczenia trombolitycznego, które daje bardzo dużą szansę na powrót do zdrowia.

Jak zaznacza prezes szpitala, jest to niezwykle istotne, gdyż u pacjenta z potwierdzonymi objawami udarowymi, bardzo ważny jest czas, tzw. złote godziny udarowe od rozpoznania choroby do rozpoczęcia leczenia. Oddziały, które zapewniają tak kompleksowe leczenie są zlokalizowane najbliżej w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, jednak dysponują one ograniczoną liczbą miejsc. - Dlatego też mamy często problem z przekazaniem pacjentów. Mam nadzieję, że gdyby udało nam się zakontraktować takie oddziały w Świebodzinie to okoliczne szpitale miałyby również rozwiązany problem w przypadku pacjentów z rozpoznanym udarem.

Z pewnością chcąc uruchomić nowe oddziały konieczne jest wystartowanie w konkursie ogłoszonym przez NFZ. - Nie wiedząc, kiedy to nastąpi, już rozpoczęliśmy prace remontowo-budowlane, których wartość to ponad 800 tys. zł. Doposażenie w sprzęt to kolejnych 500 tys.

Prace remontowe dotyczą pomieszczeń m.in. po starej kuchni, w tej części pojawią się jadalnia, szatnia i umywalnia dla personelu. (po prawej stronie od wejścia głównego do szpitala). Ponadto oddział wewnętrzny zostanie przeniesiony do lewego skrzydła. Obecna część oddziału wewnętrznego przygotowywana jest pod przyszły oddział neurologii i udarowy. - Z zakupem sprzętu oczekujemy do chwili, kiedy będzie w przybliżeniu znany termin ogłoszenia konkursu, jednak z pracami remontowymi nie możemy czekać, bo zakres prac jest zbyt duży - zaznacza prezes.

- Uważam, że zmiany idą w dobrą stronę. Szczególnie przyda się oddział ortopedii - zaczyna Łukasz Jackiewicz. - Nie ukrywam jednak, że życzyłbym sobie, by w szpitalu powstał też oddział dziecięcy - dodaje.

Annę Ikiert cieszy fakt, że powstanie neurologia dla dzieci. - To pozwoli rozpocząć leczenie bardzo wcześnie - zaznacza. W ocenie pani Anny, przydatny będzie też oddział udarowy. - Wszystko, co poprawi jakość leczenia osób starszych - mówi.

Na tę chwilę - biorąc pod uwagę proponowane zapisy prawne - świebodzińska placówka znajdzie się w szpitalnej sieci. Początkowo mówiło się, że będzie obowiązywać od 1 lipca. Termin przesunięto jednak na 1 października. Nie jest wiadomym do końca, kiedy zostaną ogłoszone konkursy na oddziały, które nie wejdą do tzw. sieci szpitali. - Wiemy na pewno, że nasze oddziały szpitalne znajdą się w sieci. Z jakim budżetem? To jest jeszcze niewiadome - dodaje.

Na tym jednak nie koniec zmian, bo od 1 marca, w związku z reorganizacją Państwowego Ratownictwa medycznego w całym województwie lubuskim uległa zmianie działalność pogotowia ratunkowego. Od tego czasu nie ma już dyspozytorni przy ul. Cegielnianej. Utworzona została docelowo jedna na całe nasze województwo - w Gorzowie Wielkopolskim.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.