Zmiany w zasadach przyznawania świadczeń 500 plus

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Edyta Hanszke

Zmiany w zasadach przyznawania świadczeń 500 plus

Edyta Hanszke

Zmieniają się nie tylko terminy składania wniosków, ale też zasady. Np. samotni rodzice będą musieli wykazać otrzymywane alimenty.

Zmiany do ustawy czekają jeszcze na podpis prezydenta. Wg nowego prawa wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500+” będzie można składać od 1 sierpnia: elektronicznie (przez portal „Empatia”, systemy bankowe lub PUE ZUS), osobiście albo listownie.

- W tym samym terminie będziemy też przyjmowali wnioski o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. To ułatwi nam pracę, bo nie będziemy musieli analizować sytuacji jednej rodziny kilkakrotnie - wyjaśnia Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Ministerstwo zapowiedziało, że w 2018 r. wnioski będzie można składać online już w lipcu.

Kolejne zmiany mają ograniczyć wyłudzanie pieniędzy z programu. I tak osoby prowadzące działalność gospodarczą, a rozliczające się podatkiem ryczałtowym, będą miały ustaloną jednakową stawkę dopisywaną do dochodu rodziny. Dotychczas zdarzało się, że przy wysokich przychodach wykazywały one wysokie koszty, co pozwalało rodzinie korzystać ze świadczenia na drugie i kolejne dzieci. Także rodzice samotnie wychowujący dzieci będą musieli wykazać dochód partnera (ojca, matki dziecka) lub alimenty. Ma to zapobiec deklarowaniu, że rodzic sam wychowuje dziecko i wykazuje tylko swoje dochody, podczas gdy faktycznie są one wyższe.

Nowe prawo ma też zlikwidować pobieranie świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce.

W ocenie Anny Radlak zmieniony zapis dotyczący uzyskania lub utraty dochodu w czasie pobierania świadczenia będzie wymagał większego zaangażowania pracowników centrum.

- Od momentu zgłoszenia utraty dochodu będziemy przez trzy miesiące sprawdzać, czy sytuacja materialna w tej rodzinie zmieniła się - wyjaśnia dyrektor MCŚ w Opolu.

Ministerstwo zapowiedziało też, że nowym zadaniem wojewodów będzie zajęcie się wnioskami rodzin, z których jeden z rodziców przebywa za granicą. Dotychczas decyzje w ich sprawach wydawały instytucje podległe marszałkowi, w naszym regionie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Nie wszystkie wnioski, które trafiły do ROPS od kwietnia zostały już rozpatrzone. Z samego Opola jest ich jeszcze ok. 100, podczas gdy od października br. rozpocznie się wypłata świadczeń wychowawczych na nowy okres.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.